Kromě hub a komárů přeje současné počasí také trávě. Ta letos zaměstnává služby, které mají na starosti zeleň snad v každé obci. Na posledním zastupitelstvu ve Veselí nad Moravou na vysokou trávu upozornila dokonce jedna z členek zatupitelstva.

„Směrem od náměstí 24. dubna až do Milokoště není sečená tráva. Je až po kolena. Při hlavní silnici je to ostuda,“ láteřila Jitka Karasová. Přestože Služby města Veselí nad Moravou dělají, co mohou, jejich ředitel Pavel Bouda přiznává, že tráva nad nimi letos vítězí.

„Letošní rok je extrémní, takže sečeme všemi stroji, které máme momentálně k dispozici,“ poukázal. Výška a rychlost růstu trávy je ale natolik zákeřná, že většinou postarší stroje likviduje. „Každý týden máme minimálně dva stroje na opravě. Přerostlá tráva nám je opravdu kazí,“ dodal Bouda.

Situace by se ale mohla do budoucna zlepšit. Veselská radnice se totiž rozhodla, že během následujících dní zakoupí k údržbě travnatých ploch novou sekačku. „Americký stroj, který bychom měli mít do čtrnácti dnů, bude mít jednonásobný výkon. Chtěli bychom s ním dělat prodloužené směny, abychom současný skluz dohnali,“ vysvětlil Bouda.

Přestože je teď tráva a likvidace plevelu ve městech pro firmy přednostní, společnosti poukazují na to, že se většinou musí starat o zeleň jako celek. „Sečeme sice každý den, ale spravujeme například i cyklostezky,“ přiblížil Bouda. Podle něj se navíc používají různé typy údržby. V centru Veselí a na koupališti se seče klasicky sběrem. „Zbytek se snažíme mulčovat,“ řekl ředitel.
Travní plochy, které ve městech jsou, většinou firmy objíždí v jakémsi sečícím okruhu a podle schváleného harmonogramu. Vše ale záleží také na počasí.

„Parky a exponované plochy necháme posekat šest až osmkrát za sezonu, ostatní plochy čtyři až šestrkát, v závislosti na počasí,“ informoval o situaci se sečením trávy v Kyjově Vladimír Šimeček z odboru investic a rozvoje.

Prioritou jsou však především plochy, které lidé přes sezonu využívají k rekreaci. Většinou jde o hřiště a koupaliště. Zájem o to, jak práce pokračují, měli právě i veselští zastupitelé, kteří se na trasu okruhu zeptali. Právě proto se radnice rozhodla, že trasu pro následující dny, tedy ulice, kde se tráva plánuje posekat, vyvěsí na své webové stránky. „Chtěli jsme, aby byli lidé informováni,“ potvrdila za veselskou radnici Jitka Tomečková.

Údržba travnatých ploch ale není zrovna levnou záležitostí. Kyjov či Veselí nad Moravou ročně připraví o zhruba tři a půl milionu korun. Menší města, jako je například Vracov, vyjde na částku kolem milionu korun.