„Letos jsme obohatili výstavu ovoce o jeho ochutnávku. Novinkou bylo i to, že vzorky mohli přinést i samotní návštěvníci,“ informoval organizátor akce Vít Hrdoušek. Všichni, kteří o víkendu na Travičnou zavítali, si letos mohli také prvně pochutnat na čerstvě vylisovaném jablečném moštu. „A další novinkou bylo i to, že jsme návštěvníky chtěli seznámit s dřínem, mišpulí, rakytníkem a moruší, jejichž plody mohli ochutnat a ohmatat či zakoupit jejich dřevo,“ doplnil Hrdoušek.

Během víkendu představili svá dílka i štukatéři z blízkého i vzdáleného okolí, kteří v areálu salaše vytvořili Boží muka. „Ta se vztahují k výstavě, která vysvětluje, že strom roste ze země a ta je naše matka. Je to takový kříž smíření s oskoruší. Tento strom lidé v minulosti vykořeňovali. Dnes ho opět vysazují,“ vysvětlil Hrdoušek.

„Nedávno jsme se zúčastnili Oslav hlíny našeho kamaráda Romana Muroně ze Žarošic a ten nás pak pozval sem. Měli jsme zadání vytvořit něco z hlíny, tak jsme se rozhodli pro tato Boží muka, která budou z nepálené hlíny,“ řekl štukatér Radek z Brna.

Ani letos nechyběla na Travičné soutěž o Královnu oskoruší, kterou zvolili sami návštěvníci. „Majitel Královny oskoruší získává od pořadatelů nárok na odměnu tři tisíce korun na údržbu stromu či výsadbu nových stromů oskoruší,“ sdělil Hrdoušek.