„Už roky zaznamenáváme zájem stánkařů či různých řemeslníků z jiných regionů. Vždy jsme ale chtěli, aby tato akce prezentovala čistě náš region," uvedla manažerka Milotic Jaroslava Kundratová, podle níž často obyvatelé vesnic stále ještě nevědí, jací šikovní lidé jsou jejich sousedy. Každý rok tak lze na trhu vidět při práci nové tváře.

„Už jsme tam měli činnosti týkající se údržby krojů, ale přesto letos poprvé bude předvádět své umění vrapérka," připomněla manažerka. Návštěvníci si tak zblízka v neděli 16. září prohlédnou, jak náročné je vytvořit na krojových holínkách ony charakteristické vlnky – takzvané vrapy.

Působivou ukázku chystají také včelaři ze Svatobořic-Mistřína. Provedou v praktické ukázce návštěvníky výrobou medu.

Novinkou bude také soutěž na koloběžkách. „Uskuteční se na hraběcí cestě u zámku. Tam bude trasa s úkolem a tři nejrychlejší získají poukaz se slevou na nákup koloběžky," uvedl manažer mikroregionu Tomáš Salava. Jak doplnil, u zámku bude pro účely soutěže i zábavy mimo ní půjčovna koloběžek.

Děti se kromě toho mohou těšit na dílny, kde se bude možné naučit základy drátkování, práce s korálky nebo soutěžit v hasičských dovednostech. Dospělí si pochutnají na patentech, teplých škvarcích nebo čerstvých povidlech. I když s poslední jmenovanou pochutinou bude možná problém, letos je málo švestek.