Společné mají jen křestní jméno Jiří. Nesourodé trio Jiříků - Čunek, Pavlica a Grygar - se sešlo o víkendu v Kyjově a ve Strážovicích. A i když ministr Jiří Čunek pronesl: Nemám vás rád, pane Pavlico, všichni tři se domluvili a dokázali pobavit publikum, které přišlo na jejich unikátní besedu.

„Dal nás dohromady společný známý Vladimír Výleta. V dobrém slova smyslu nás doslova udolal,“ vypráví, jak se trio sešlo, umělecký vedoucí souboru Hradišťan Jiří Pavlica. Hudba, hvězdy a politika jdou podle něj dohromady, pokud se lidé domluví. „Jistě, u tohoto setkání jde o jakýsi druh nadsázky, ale je v něm i kus reality a pohled do jiných sfér,“ doplnil Pavlica. Že ho nemá politik Čunek rád, byl nakonec samozřejmě také vtip. „Kdykoliv se Hradišťan objeví na Valašsku, tak tam manželka chce mermomocí jít. Tak už začínám žárlit,“ vysvětluje Jiří Čunek.

Všichni tři Jiří se viděli poprvé v životě, ale hned se poznali. „Pochopitelně se známe z různých veřejných vystoupení, ale osobně se setkáváme prvně. Setkání je to příjemné, ale rozhodně nebude mít žádnou reprízu,“ říká třetí z tria, astronom Jiří Grygar. Ten má díky rodičům, amatérských muzikantům, blízký vztah nejen k hudbě, ale i k politikům. „Svého času jsem měl mezi lidovci nejlepší přátele, ale je pravda, že některé jejich kroky v poslední době mě znervóznily,“ vypráví Grygar. S Jiřím Čunkem prý ale problém nemá. „Obrátil jsem se na všechny lidovecké poslance a senátory a musím říct, že jediný pan Čunek mi odpověděl,“ říká. Jestli setkání tří Jiřích na Kyjovsku přály hvězdy, se muž, jenž rozumí vesmíru, nepodíval. „Protože je mi jedno, co říkají hvězdy, a hvězdám je jedno, co říkáme my,“ směje se Grygar. Jestli ale hvězdy někomu přály, tak možná Ukrajině, kam chce organizátor besedy Vladimír Výleta vypravit humanitární pomoc. „Dobrovolný výtěžek z besedy, ve které hosté vypráví o své cestě životem, co je přivedlo ke hvězdám, k muzice a k politice a pak odpovídají na otázky diváků, pomůže lidem na Ukrajině. Ta byla dříve součástí naší republiky, ale díky politickým kotrmelcům se jim dnes daří mnohem hůř než nám, “ vysvětluje Výleta.