„Základem soutěže byla četba knížky Velká kniha Jů a Hele. Šlo především o to, aby děti knihu přečetly. Dále bylo důležité, aby děti poznaly autory. Druhou částí bylo sepsat básničku a nakreslit nějaký obrázek, samozřejmě na téma Jů a Hele,“ vysvětlila knihovnice dětského oddělení Městské knihovny Hodonín Bohdana Křepinská.

Pro některé nadšence snadný úkol. Trojice kluků Dominik Janeček, Zdeněk Hlinka a Erik Daniel se ale na takovou věc jako jednotlivci necítili a tak začali pracovat jako tým. Zdeněk s Dominikem příběh vymýšleli a Erik se stal ilustrátorem.

Aby se mladí autoři nezdržovali pravopisem, příběh pouze vyprávěli a Křepinská ho přepisovala. Kde ale kluci vzali celý příběh? „Námět vznikl úplně náhodou. Nejdřív jsme malovali obrázky a na jednom z nich byl Jů a Hele barevně obráceně,“ směje se žena. Kluci se toho chytli a díky tomuto podnětu začali přemýšlet, jak by záměnu zakomponovali do příběhu.

Právě příběh je velmi složitý, ale i dobrodružný. „Jů a Hele se ráno vzbudí a zjistí, že mají vyměněné obleky. Snaží se je vyměnit zpět, ale to jim nejde. Pak zjistí, že jim kdysi obleky daroval Muf, neví ale, z čeho byly vyrobeny, a tak jdou za ním, aby to zjistili,“ přibližuje Křepinská. Děj se potom odehrává i ve vesmíru.

Žánrově jde prý o směsku dobrodružného sci-fi a gangsterky. „Největší gangsteři jsou v knize Hatler, Kájůnek, Burdich nebo Klausius,“ doplnila Křepinská.
Kniha měla u poroty velký úspěch, problém byl ale ten, že komise měla v plánu oceňovat jen jednotlivce. Situaci ale vyřešila jednoznačně. „Kniha komisi tak nadchla, že pro kluky vytvořila speciální cenu,“ uzavřela Křepinská.

Dílko mladých umělců je v současnosti v Praze. Ocenění budou 24. října v areálu České televize v Praze na Kavčích horách.