Tři lidé zemřeli při nehodách, které se staly mezi roky 2018 a 2020 v křižovatce silnice I/55 a Měšťanské ulice, kde řidiči odbočují na hodonínský Pánov. Další dva lidé se zanili těžce, pětadvacet lehce. Jedná se o nejrizikovější místo v celé České republice. Vyplývá to z nejnovějšího přehledu rizikových míst, který zveřejnila pojišťovna Allianz.

Oceněná ekofarma Petra Marady v Moravském Toskánsku.
Vrátili vodu zpět do přírody. Ekofarma z Šardic získala Cenu českého příhraničí

Nejnebezpečnější nehodová místa v kraji

1. křižovatka na I/55 u odbočky na hodonínský Pánov:
* nehody v letech 2018-2020: 17 (3 smrtelná, 2 těžká, 25 lehkých zranění)

2. silnice I/23 u odbočky na Ostrovačice na Brněnsku:
* nehody v letech 2018-2020: 18 (4 těžká, 22 lehkých zranění)

3. křižovatka silnic 52 a 381 u Pohořelic na Brněnsku:
* nehody v letech 2018-2020: 13 (2 těžká, 11 lehkých zranění)

Řidiči musí být nyní u obávané pánovské křižovatky ještě obezřetnější než obvykle. Silničáři totiž na silnici 55 v úseku mezi Rohatcem a Hodonínem opravují povrch a provoz tam řídí semafory. Na místě se tvořily kolony a řidiči tam čekali i desítky minut.

Ředitelství silnic a dálnic chce křižovatku upravit. „Plánujeme ji co nejdříve přestavit na okružní. Zahájení stavby předpokládáme už příští rok. Výraznou úlevou tomuto frekventovaného úseku bude i stavba D55,“ sdělila mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Druhým nejrizikovějším místem v kraji a třetím v republice se stal nájezd na silnici I/23 u Ostrovačic. Silnice tvoří v lokalitě přivaděč k D1. „V posledních třech letech se tam staly tři vážné nehody, čtyři lidé se zranili těžce,“ zmínila mluvčí Allianz Marie Petrovová.

Třetím nejnebezpečnějším místem pro řidiče na jihu Moravy je křižovatka silnic 52 a 381 u Pohořelic na Brněnsku. I přes některé úpravy z minulých let. „Málokdo jedoucí od Mikulova nebo od Brna dodržuje rychlost sedmdesát kilometrů v hodině. Řidiči mají pocit, že jsou jak na dálnici. Nepočítají, že tam zleva či zprava někdo vjede. Že někdo od Vlasatic přejede do pohořelického Velkého Dvoru,“ postěžoval si pohořelický starosta Miroslav Novák. Přitom z vedlejších silnic vjíždí na I/52 autobusy i zemědělská technika.

V minulosti silničáři v tomto místě zvažovali přemostění silnice z Vlasatic právě na Velký Dvůr. „Jsou na to nachystané pozemky, ale od té doby se to nepohnulo,“ podotkl Novák.

V žebříčku dvaceti nejrizikovějších lokalit v republice patří Jihomoravský kraj k těm, co dopadly nejhůře. „Hlavní příčinou nehod s vážnými následky bylo podle policejní evidence nedání přednosti v jízdě,“ uvedl dopravní odborník Jaroslav Heinrich.

Zámek ve Bzenci, postavený v novogotickém stylu. Pohled od kaple svatého Floriána a Šebestiána.
Postup obnovy zámku ve Bzenci? Nejdřív opravit klenby, pak vyřešit využití

Krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek apeluje, aby se řidiči věnovali řízení v rizikových i méně rizikových úsecích. „Že si dám pozor v místě častých nehod, neznamená, že v jiných místech budu méně obezřetný. Pak bych mohl vytvořit místo častých nehod o pár kilometrů dál,“ řekl.

Nejvíce rizikové místo v Jihomoravském kraji i v republice je křižovatka u hodonínského Pánova.Nejvíce rizikové místo v Jihomoravském kraji i v republice je křižovatka u hodonínského Pánova.Zdroj: Deník/Tomáš Marek

Variantou jak upozornit na nebezpečné místo, je podle něj využití značky Úsek častých dopravních nehod.