Rodiče z hned tří obcí na Horňácku mají důvod k radosti. V letošním roce se v Malé Vrbce, Javorníku a Suchově dočkají nových dětských hřišť. Obce si zažádaly o peněžní podporu a Jihomoravský kraj jim vyhověl.

Nejvíc peněz, celkem dvě stě tisíc, dostane na nové hřiště Malá Vrbka. Skluzavku a houpačku tam za místní hasičskou zbrojnicí vystřídají tři věže propojené tunelem a pohyblivou lávkou. „Na každé věži budou jiné prvky. Někde bude žebřík, jinde lezecká síť nebo rampa. Z jedné povede tobogán, z druhé normální skluzavka. Chtěli jsme kompaktní hřiště, protože na něj nemáme dostatek prostoru,“ informovala zastupitelka Malé Vrbky Pavla Minaříková s tím, že původní houpačka a skluzavka se nevyhodí. „Přesuneme je do parku, kam maminky chodí. I když tyto prvky jsou spíš pro menší děti,“ doplnila. Podle starosty obce Josefa Kadlčíka by tak mělo být v Malé Vrbce jedno z nejlepších dětských hřišť. „Na Horňácku si myslím, že nikdo obdobné nemá. Hotovo chceme mít v červnu, protože budeme pořádat dětský den,“ uvedl Kadlčík.

Za sto padesát tisíc nakoupí prvky hřiště v Javorníku i Suchově, kde se bude dodělávat i víceúčelové hřiště. Suchovští si ale budou muset ještě padesát tisíc připlatit. Z požadavku na dvě stě tisíc jim totiž kraj vyšel vstříc jen ze tří čtvrtin.

„Před dvěmi lety jsme museli kvůli stavbě víceúčelového, tartanového hřiště, zrušit dětské hřiště vedle zdejší základní školy. To je sice dobré, bohužel jsou ale kolem něj nezpevněné plochy. Když si jdou místní zahrát třeba tenis, ostatní si nemají kde sednout a stojí venku na hlíně,“ upozornil starosta Suchova Petr Horňák, co chtějí právě změnit.

Nově by podle něj měl vedle víceúčelového hřiště vyrůst domeček na sítě či balony. „Musíme také dodělat hřiště pro školku. Dětem chybí pískoviště i průlezky,“ uvedl starosta, podle nějž si obec o peníze zažádala, protože na chybějící hřiště upozorňovali rodiče. „Řešili to nejspíš tak, že jezdili do vedlejší obce,“ odtušil Horňák.

Rozšířené hřiště by mohli místní začít využívat s novým školním rokem. Plány má ale suchovský starosta i na příští rok, kdy by chtěl pro děti udělat stezky v lese.

Sto sedmdesát tisíc zaplatí z vlastních peněz i Javorník. Obec počítá s vytvořením dětského hřiště u místní základní školy za celkem tři sta deset tisíc. Kdy bude ale hotovo, starosta Jan Hozák zatím nedokázal říct. „Čekáme, až nám peníze pošlou,“ uvedl. Také Javorník vyšel vstříc požadavkům rodičů. „Hřiště máme pouze v mateřské školce. Nové bychom chtěli udělat u základní školy při sportovním areálu. Máme tam už tenisové kurty a fotbalové hřiště. Zatím ještě nevím, co přesně do míst dáme, protože máme několik nabídek. Poradím se s maminkami,“ sdělil .

O průlezky, pískoviště nebo houpačky by stály například také v Hrubé Vrbce. V obci je nyní pouze menší hřiště, které je sice podle tamního starosty Stanislava Práška dostačující, přesto už má to nejlepší za sebou. „Potřebovali bychom aspoň rekonstrukci. V příštím roce zkusíme zažádat o nějaké peníze. Záleží také na tom, jestli budeme mít peníze i v rozpočtu,“ sdělil Prášek.

Podle jedné z maminek ve Velké nad Veličkou by i tam rodiče i děti uvítali rozšíření hrací plochy na tamním sídlišti. „Mimochodem, je to jediná plocha v celé téměř třítisícové obci,“ upozornila.