Ty si mohly nejen užívat pestrý program. Navíc lidé se zdravým zrakem dostali možnost vyzkoušet si na chvíli život ve tmě včetně jeho úskalí. „Takovou velkou prezentaci děláme úplně poprvé. Chtěli jsem se totiž víc přiblížit veřejnosti, ukázat, že tady jsme a co děláme,“ přiblížila vedoucí kyjovského pracoviště SONS a sociální pracovnice Hana Vrtková, která do místní organizace vstoupila už v roce založení.

Dopolední program zaměřili pořadatelé na školy, ten odpolední pak na širší veřejnost. Samotná organizace má v současnosti stovku členů a je zaměřená pro lidi od patnácti let z okresu Hodonín. „Členem se může stát zrakově postižený člověk, jeho průvodce či rodinný příslušník. Tedy i ti, na které se nevidomý člověk spoléhá,“ vysvětlila vedoucí. Ta je navíc i členkou Výkonného výboru sekce showdownu České svazu zrakově postižených sportovců. Právě showdown, sport připomínají stolní tenis s brankami, si mohli vyzkoušet zájemci ve stanu u kyjovské radnice.

Kyjovská organizace SONS sídlí v budově městské knihovny. „Začínali jsme tam jako oddělení pro nevidomé se slepeckou knihou. Lidé si zde mohli půjčovat knihy nebo si přečíst nějaké slepecké časopisy. Jelikož jsme měli k dispozici prostor, tak jsme mohli rozšiřovat naši činnost,“ sdělila Vrtková.