„Už se to táhne dlouho. Lezou nám dovnitř otvorem, který je určený pro vhazování oblečení. Nejhorší je, že po nich zůstane vždy příšerný nepořádek,“ uvedl člen sdružení Vladimír Výleta.

Naposled s kolegy musel řešit stejný problém před pár dny. Nachystali do pytlů várku oblečení k svozu pro Diakonii Broumov, který odchází v úterý 22. listopadu. Připravené pytle našli roztrhané. Někdo si z nich chtěl vybrat něco pro sebe.

„Je to otřesné. Když se něco rozhodnu věnovat něco ze svého šatníku, jsem ráda, že mohu pomoct. Pečlivě to vyčistím. Je opravdu nepříjemné, když zjistím, že se v tom někdo přehrabuje a rozhazuje to po místnosti,“ láteřila jedna z místních Kateřina Polášková, která se o problémech Omegy dověděla z kabelové televize.

Podle Výlety nemá význam obracet e s touto věcí na policii. Jde totiž jen o přestupek. Škoda na odneseném a hlavně obnošeném šatstvu nepřesáhne nikdy hranici pěti tisíc korun, aby šlo o trestný čin. Oblečení nemá prakticky žádnou cenu a členové dobročinného sdružení ho rozdávají v podstatě jen za dobrovolný příspěvek na činnost.

„Výše škody ale není rozhodující, pokud by šlo o vloupání za pomoci násilí. Když například vylomí dveře, nebo vyrazí okno,“ upozornil policejní mluvčí Petr Zámečník. Prolezení otvorem pro vhazování šatů podle něj toto ale nesplňuje.

Vandalové, kteří do Omegy chodí, si s touto variantou ovšem zahrávají. Naposled se možná chtěli ohřát, nebo odnést i něco z kanceláře a přitom se snažili prorazit dveře.

Každá taková návštěva nezvaného hosta pro pracovníky Omegy znamená sice minimální finanční škody, ale především spoustu práce navíc, když po nich musí uklízet, nebo něco znovu balit. Jde přitom o dobrovolníky v důchodovém věku, kteří vše dělají, jak uvedl Výleta, z čiré křesťanské lásky k člověku. Problémy s vandaly přitom nemizí, což je psychicky ubíjející. Na každou novou zábranu reagují výtržníci novým způsobem, jak se dostat k cíli.

„Tak před rokem po prolezení narazili na dřevěnou klec či spíše dřevěnou skříň. Té prokopli dveře. Instalovali jsme kovovou mříž. Řetěz byl ale hodně nahoře, mříž dole odtlačili a dostali se dovnitř. Dali jsme řetěz i dolů. Pak prorazili skříni strop a vlezli vrchem,“ vyjmenoval zdolané překážky Výleta . Nakonec dal namísto s kolegy závoru. Ani to nepomohlo. Vandalové si nechali ve stropu ještě jednu díru a zamaskovali ji. Vlezli dovnitř znovu a závoru si oddělali.

„Teď je asi týden klid, tak uvidíme. Snad už jsme to vyřešili,“ doufá Výleta.