„Velmi obsáhlá národopisná monografie věnovaná Horňácku vyšla v roce 1966. Byla ale jedinou vědeckou knihou, která se této oblasti týkala. Uveřejněné jsou pak pouze různé články či studie. Souborné dějiny, které obsáhnou i nejnovější poznatky, ale ještě nikdy nevyšly. Nikde se v širším měřítku neobjevili ani umělci, kteří na Horňácku působili, ať už jde o malíře, hudební skladatele nebo spisovatele," zhodnotil důležitost své další publikace Pajer.

Knihu, která je podle něj určená jak odborníkům, tak i veřejnosti, rozdělí do tří částí. První věnuje dějinám Horňácka, druhou jeho národopisu a folkloru a třetí kulturní historii. „Podkapitoly pak chci věnovat krojům, lidové hudbě a tanci, písni nebo osobnostem, které z Horňácka pocházejí. Ať už bratrům Holým, Jožku Kubíkovi či Martinu Zemanovi. Opomenout nechci ale ani ty, kteří v tomto specifickém regionu pobývali. Patřil mezi ně například Leoš Janáček, Joža Uprka, Miloš Jiránek či spisovatelka Růžena Svobodová," nastínil obsah zatím poslední knihy Pajer.

Jednu z kapitol ale vyčlení i současným umělcům, kteří v regionu působí. V krátké monografii s fotkou se tak v publikaci objeví například Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. „Je dobře, že o Horňácku vyjde nějaká obsáhlejší publikace. Pokud se v ní objevíme například vedle legend, jako byl Jožka Kubík, tak budeme samozřejmě rádi. Navíc pokud bude kniha z pera Jiřího Pajera, což je odborník na slovo vzatý, tak si myslím, že půjde o zajímavé dílo," reagoval na novou knihu primáš kapely Petr Mička.

Obdobně ohodnotil knihu i legendární primáš Martin Hrbáč. O plánech autora už slyšel a ze zkušeností s předchozími díly Jiřího Pajera předpokládá, že půjde opět o zajímavou a odbornou knihu. „Sbíral podklady v archivech, takže se těším na to, že se o Horňácku možná dovím i to, co jsem zatím nevěděl. Nechám se překvapit. Určitě to bude pěkná kniha," pousmál se Martin Hrbáč.

Zájem o to, podílet se na ucelené monografii mají i některé obce Horňácka. Je mezi nimi například Velká nad Veličkou.

Podle starosty obce Jiřího Pšurného již tamní rada schválila, že autorovi přispěje částkou pětadvacet tisíc korun. „Oplátkou dostaneme pětasedmdesát publikací, které nejspíš necháme jako dar pro vzácné návštěvy," uvedl starosta.

Čtení o Horňácku chce Pajer obohatit o fotografie. Celkem jich má v knize být kolem čtyř set. Část jich získal v archivech muzeí, ať už ve Strážnici, Uherském Hradišti, Brně nebo Olomouci, a také v Národním ústavu lidové kultury. „Fotografie ale dávám stále dohromady a chystám se vyrazit i přímo na Horňácko a poprosit lidi nebo obce, aby mi snímky zapůjčili," vzkázal ochotným majitelům především dobových fotografií Pajer.

Ten chce přibližně čtyřsetstránkovou knihu vydat do letošních Horňáckých slavností.