VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třídílné čtení o Horňácku od Jiřího Pajera odhalí i novinky

Strážnice, Horňácko – Rozsahem i obsahem se má podobat knize o Radějovu. Bude ale unikátní. V tak širokém záběru se totiž dosud Horňácku nikdo nevěnoval. Čtení o Horňácku, jak se má nová publikace Jiřího Pajera jmenovat, vyjde na Horňácké slavnosti. Věnuje ji nejzasloužilejší sběratelce tanců a nejvýraznější rodačce Horňácka Zdence Jelínkové.

25.3.2013
SDÍLEJ:

Fotky z konce první republiky, které se objeví v knize Čtení o Horňácku. Foto: archiv Jiřího Pajera

„Velmi obsáhlá národopisná monografie věnovaná Horňácku vyšla v roce 1966. Byla ale jedinou vědeckou knihou, která se této oblasti týkala. Uveřejněné jsou pak pouze různé články či studie. Souborné dějiny, které obsáhnou i nejnovější poznatky, ale ještě nikdy nevyšly. Nikde se v širším měřítku neobjevili ani umělci, kteří na Horňácku působili, ať už jde o malíře, hudební skladatele nebo spisovatele," zhodnotil důležitost své další publikace Pajer.

Knihu, která je podle něj určená jak odborníkům, tak i veřejnosti, rozdělí do tří částí. První věnuje dějinám Horňácka, druhou jeho národopisu a folkloru a třetí kulturní historii. „Podkapitoly pak chci věnovat krojům, lidové hudbě a tanci, písni nebo osobnostem, které z Horňácka pocházejí. Ať už bratrům Holým, Jožku Kubíkovi či Martinu Zemanovi. Opomenout nechci ale ani ty, kteří v tomto specifickém regionu pobývali. Patřil mezi ně například Leoš Janáček, Joža Uprka, Miloš Jiránek či spisovatelka Růžena Svobodová," nastínil obsah zatím poslední knihy Pajer.

Jednu z kapitol ale vyčlení i současným umělcům, kteří v regionu působí. V krátké monografii s fotkou se tak v publikaci objeví například Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. „Je dobře, že o Horňácku vyjde nějaká obsáhlejší publikace. Pokud se v ní objevíme například vedle legend, jako byl Jožka Kubík, tak budeme samozřejmě rádi. Navíc pokud bude kniha z pera Jiřího Pajera, což je odborník na slovo vzatý, tak si myslím, že půjde o zajímavé dílo," reagoval na novou knihu primáš kapely Petr Mička.

Obdobně ohodnotil knihu i legendární primáš Martin Hrbáč. O plánech autora už slyšel a ze zkušeností s předchozími díly Jiřího Pajera předpokládá, že půjde opět o zajímavou a odbornou knihu. „Sbíral podklady v archivech, takže se těším na to, že se o Horňácku možná dovím i to, co jsem zatím nevěděl. Nechám se překvapit. Určitě to bude pěkná kniha," pousmál se Martin Hrbáč.

Zájem o to, podílet se na ucelené monografii mají i některé obce Horňácka. Je mezi nimi například Velká nad Veličkou.

Podle starosty obce Jiřího Pšurného již tamní rada schválila, že autorovi přispěje částkou pětadvacet tisíc korun. „Oplátkou dostaneme pětasedmdesát publikací, které nejspíš necháme jako dar pro vzácné návštěvy," uvedl starosta.

Čtení o Horňácku chce Pajer obohatit o fotografie. Celkem jich má v knize být kolem čtyř set. Část jich získal v archivech muzeí, ať už ve Strážnici, Uherském Hradišti, Brně nebo Olomouci, a také v Národním ústavu lidové kultury. „Fotografie ale dávám stále dohromady a chystám se vyrazit i přímo na Horňácko a poprosit lidi nebo obce, aby mi snímky zapůjčili," vzkázal ochotným majitelům především dobových fotografií Pajer.

Ten chce přibližně čtyřsetstránkovou knihu vydat do letošních Horňáckých slavností.

Autor: Zuzana Černá

25.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslav Grebeníček (KSČM).
AKTUALIZOVÁNO

Rozhodla oblíbenost. Kroužky vynesly do sněmovny bývalého hejtmana i primátora

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Mezi Ježovem a Kyjovem po novém. Silničáři plánují opravu šesti kilometrů cesty

Ježov, Kyjov - Řidiči a cyklisté jezdící po silnici mezi Ježovem a Kyjovem se dočkají nového povrchu. Krajští silničáři otevřeli tendr na zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení včetně souvisejících průzkumů. Plánují opravy téměř šesti kilometrů silnice druhé třídy číslo 422.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení