Dlouhá léta byla tříkrálová sbírka výjimečná hlavně v Hodoníně, kde procházel zástup lidí spolu s jezdci na koních. Letos povedou kroky zvědavců nejspíš do Starého Poddvorova či do Veselí nad Moravou, kde průvod vůbec poprvé doplní i živí velbloudi.

Veselí totiž letos uspořádá kromě tradiční sbírky také první ročník průvodu. Uskuteční se v neděli pátého ledna od půl čtvrté odpoledne na Panském dvoře. Cíl bude mít na Bartolomějském náměstí. „Velbloudi k tematice betléma a příchodu Tří králů patří, proto jsme si řekli, že letos koledování oživíme. Využili jsme nabídky chovatelů ze severních Čech, kteří přijedou se dvěma velbloudy. Na jihu Moravy stráví tři dny," uvedl ředitel Veselského kulturního centra, jež se na pořádání akce podílí, Michal Blažíček.

Zájemci o projížďku na neobyčejných zvířatech dostanou šanci přímo na Bartolomějském náměstí. Připravený je i další program. „U jesliček vystoupí žáci církevní základní školy, kteří zazpívají koledy. Poté předvedou několik živých obrazů, biblických výjevů o narození Ježíška. Program zakončí slavnostní ohňostroj," popsala mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Po letech nezačne velký tříkrálový průvod v Hodoníně, ale tamní charita jej přesune do Starého Poddvorova. I tam vyrazí jezdci nejen na koních, ale také na velbloudech. „Řekli jsme si, že když každý rok vycházejí do ulic děkanátu lidé ve sto obcích, proč průvod nepřesunout? Krojovaní vyjdou ve třináct hodin od místního kostela za účasti dětí z národopisného souboru Kordulka a místní základní školy," sdělila za hodonínskou charitu Ludmila Malá.

Podle ní okresní město letos navíc čeká jedna novinka. „Vůbec poprvé se do sbírky zapojí i děti. Běžně totiž chodí v přestrojení Tří králů zaměstnanci charity a dobrovolníci z Hodonína. Letos se k nim přidá sedmnáct dětí ze Základní školy U Červených domků, které doprovodí dospělí. Koledovat začnou už v sobotu," upřesnila Malá. Pěší průvod se zvířaty vyjde v Hodoníně až v úterý sedmého ledna.

V sobotu se vydají do ulic i koledníci na Kyjovsku, v celém děkanátu loni vybrali téměř milion korun. „Jen v Kyjově šlo o více než dvě stě dvacet šest tisíc korun. Pomohli jsme například rodině po požáru, peníze zamířily i na Haiti či Filipíny," sdělil ředitel Charity Kyjov Zdeněk Hochman.

Tříkrálová sbírka odstartovala už včera a potrvá až do dvacátého ledna. Její výtěžek pomůže rodinám v nouzi i v zahraničí. „Penězi chceme přispět například na humanitární pomoc do Rumunska nebo jimi podpořit rozvoj činnosti farních charit," vyjmenovala Malá. Zároveň upozornila, že by se lidé neměli bát požádat koledníky o průkazy. Každý rok se totiž objevují různí podvodníci. „Naši dobrovolníci budou mít označené pokladničky a lidem se mohou řádně prokázat," vzkázala lidem Malá.