Název: 6. ROČNÍK KOŠTU SLIVOVICE A OVOCNÝCH PÁLENEK

Kde: Dubňany, KD

Kdy: sobota, od 13.00

Nejenom ovoce v tekuté formě poteče v sobotu v Dubňanech proudem. Na programu je totiž šestý ročník Koštu slivovice a ovocných pálenek. Letos se sice co do počtu vzorků pořadatelům rekord překonat nepodařilo, i tak ale budou mít návštěvníci z čeho vybírat. „K ochutnání nabídneme 1 084 vzorků. Mezi nimi dominuje jako již tradičně modré ovoce durancie, karlátky, švestky nebo trnky. Zastoupené je více než jednou třetinou z celkového počtu. Dále následuje meruňkovice se zhruba třemi stovkami pálenek. Třetí nejpočetnější jsou hrušky," informoval předseda pořádajícího občanského sdružení Prunus Moraviae Josef Grufík. Na pultech se objeví také specialita domácích pěstitelů špendlíkovice. „Není z mirabelek, ale z pravých špendlíků. Tento strom je pro nás něco jako oskeruše pro Horňácko. Dříve býval skoro v každé zahradě, a dnes je už pomalu vzácností," sdělil Grufík. Ochuzení v sobotu nebudou ani příznivci jemnějších chutí. Uspokojí je početný zástup sladkých likérů. „Vybírat mohou z různých variant koňaků, višňovek, griotek a dalších netradičních destilátů," upřesnil organizátor. Vyhladovělí ochutnávači hlad zaženou zabijačkovými specialitami. Návštěvníci musejí pro letošek počítat se změnou systému degustace. Nebudou totiž platit za koštovací lístky tak, jako tomu bylo doposud. „V ceně vstupného je katalog i sklenička. Každý pak může vypít, co zvládne," prozradil Grufík. Pánové za vstup zaplatí dvě stě korun, dámy o padesát méně. „Předpokládáme, že děvčata toho tolik nevypijí," zasmál se organizátor. Dubňanský košt začíná v jednu hodinu po poledni v tamním kulturním domě.

Název: TVŮRČÍ DÍLNA

Kde: Areál střediska Oáza v hodonínských Rybářích

Kdy: sobota, od 14.00

Děti od šesti do patnácti let ze skautských oddílů na Hodonínsku mohou uskutečnit své kreativní nápady v sobotu v areálu střediska Oáza v hodonínských Rybářích. Uskuteční se tam Tvůrčí dílna. „Jedná se o již tradiční akci Junáka. Náplní té letošní bude například výroba sošek ze sádry, lapače snů nebo pletení z parašňůry," uvedla mediální zpravodajka Junáka v okrese Hodonín Jolana Čuprová. Upozornila, že účastníci dílny budou pod dohledem zkušených vedoucích. Vyrobí si tradiční i neotřelé výrobky a naučí se novým dovednostem. Všechno, co si vytvoří, si také odnesou domů. „Každý druhý rok je tato akce součástí většího víkendového skautského setkání, tedy Okresního Jamboree. To však není případ letošního ročníku. Nyní se budeme věnovat jen výtvarné a rukodělné činnosti," sdělila Čuprová s tím, že organizátoři očekávají více než stovku příchozích. Sobotní tvoření začíná ve dvě hodiny odpoledne, končit má přibližně o čtyři hodiny později. Skautingu se na celém světě věnuje asi čtyřicet milionů lidí, v Česku je to více než pětačtyřicet tisíc. Dlouhou tradici má rovněž na Hodonínsku, kde je zároveň největším sdružením mladých lidí," dodala zpravodajka.

Název: PESTROVEČER

Kde: Mikulčice, KD

Kdy: pátek, sobota

Mário Bihári, pražští The Spankers, Please the Trees nebo písničkářka Beata Bocek. Jen malý výčet hudební nabídky, kterou si mohou vychutnat návštěvníci jedenáctého Pestrovečeru. Ten začíná v mikulčickém kulturním domě už v pátek a pokračovat bude i v sobotu. Multižánrový festival je již léta spjatý s určitým tématem. Letošní podtitul zní: Všemi smysly. Na pódiu kulturáku se vystřídají hudebníci rozličných žánrů. „Zazní pohodové reggae, alternativní rock i třeba punk," informovala za pořádající Hnutí Brontosaurus Jana Zemánková. Kromě muziky příchozí pobaví také divadlo. O to se postará bezprostředním humorem slovenský herec Pavol Seriš. „Zahraji moji nejnovější komedii jednoho herce s názvem Autor v režii Břetislava Rychlíka. Věřím, že to bude originální, své, svérázné, ojedinělé, osobité, jedinečné, rázovité a ryzí," upozornil Pavol Seriš. Jeho představením ale nabídka festivalu nekončí. Návštěvníci mohou zhlédnout výstavy, zavítat na workshopy, odborné přednášky či autorská čtení, vychutnat si taneční vystoupení nebo audiovizuální projekci. Pestrovečer se svým zaměřením řadí mezi takzvané Zelené festivaly. „V jeho chodu se odráží naše snaha chránit přírodní a historické památky. Používáme kompostovatelné kelímky, využíváme lokální suroviny a podáváme fair trade kávu a čaje," dodala Zemánková. Výtěžek z akce podpoří lokální neziskové projekty.

Název: ROCKOVÝ MAŠKARNÍ PLES

Kde: Strážnice, KD Strážničan

Kdy: sobota

Pohádkové, filmové možná i smyšlené postavy zaplní už v sobotu strážnický dům kultury. Koná se tam třináctý ročník Rockového maškarního plesu. V minulém roce na něj zavítalo asi pět set návštěvníků. Letos se mohou opět těšit na hudební produkci, tombolu či vyhodnocení nejoriginálnějších masek. „Zahrají kapely Ferrum, Imagine & WMW, Kozy a Wedlock," informoval za pořadatele manažer hudební skupiny Ferrum Risto Ljasovský.