„S projektem jsme se chtěli zaměřit na nevidomé klienty Oázy a seznámit s jejich problémy i ostatní. Oáza navíc letos slaví dvacet let od svého vzniku, takže zářijový benefiční koncert, který pořádáme, bude i k jejich narozeninám," řekla jedna z účastnic projektu hodonínská studentka Tereza Nguyenová.

Ta se do organizace benefičního koncertu pustila společně s Barborou Hlávkovou a Klárou Koudelovou. Všem dívkám je jednadvacet let a jsou z Hodonína.

Trojice studentek chce i okolí ukázat, jaký je život ve světě nevidomých. Kromě několika hudebních vystoupení čeká na návštěvníky i doprovodný program. „Půjde o ukázky kompenzačních pomůcek. Lidé si však mohou vyzkoušet pocit, když chvíli neuvidí. S rouškou se mohou projet na kole, zahrají si ping- pong a také budou mít možnost namazat si s rouškou na očích chleba," popsala Nguyenová.

Další zajímavostí benefiční akce je nápad trojice dívek, ukončit koncert ve tmě. „Posledních patnáct minut chceme, aby v sále byla úplná tma. Lidé si užijí hudbu jedné ze zpěvaček, která přislíbila svou účast na akci," sdělila Nguyenová. Původně s kamarádkami plánovaly, že by se celá akce konala ve tmě. „Z toho nakonec sešlo. Nějaké světlo by musel mít alespoň zvukař, což by už narušilo celý efekt," poznamenala organizátorka. Už kvůli poslední chvilce ve tmě bylo složitější najít v Hodoníně ten správný prostor. Nakonec poslouží sál na Horních Valech.

Program vybírají pořadatelky samy. „Jelikož akce bude i k narozeninám Oázy, snažíme se řídit tím, koho by na ní chtěli její klienti," uvedla Nguyenová s tím, že prozatím slíbily, že dorazí hodonínská zpěvačka Šárka Dumišincová, která svůj talent předvedla například v muzikálu Bídníci, operní zpěvačka Barbora Vinklárková, taneční skupina Black and White. Předběžně pro svou účast kývl i zpěvák Jiří Zonyga. „To však zatím není stoprocentní," podotkla pořadatelka.

Benefiční akci letos podpoří i Nadace divoké husy. Ta vybranou částku pro sdružení zdvojnásobí, a to do výše až šedesáti tisíc korun. „Podaří-li se nám vybrat šedesát tisíc, Oáza i díky Nadaci Divoké husy získá sto dvacet tisíc korun," vysvětlila Nguyenová.

Na koncert se těší i zpěvačka Šárka Dumišincová. „Měla jsem vystoupit i vloni, ale nevyšlo mi to. Na benefičním koncertu vystoupím moc ráda," řekla zpěvačka.