Zároveň zaplněné pláže u vody do posledního místa. Ale také hořící pole nebo stále znějící sirény sanitek. To jsou útržky z několika posledních dnů, kdy nejen na Hodonínsku uhodila doslova africká vedra.

Počasí potrápilo i obyvatele hodonínské zoo. Oko návštěvníka ale ošizeno nebylo, zvířata se i přes tropické teploty ukazovala. „Je pro ně menší zlo pohybovat se venku, než trávit čas v přehřátých stájích,“ vysvětluje mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Mírný větřík venku nebo stín jim poskytl úlevu před teplotami, které dosáhly téměř čtyřiceti stupňů Celsia. „Dobře takové počasí snáší například antilopy, velbloudi nebo lamy. Jinak na tom je třeba tygr nebo medvědice Babeta, tato se musí častěji sprchovat,“ řekla Mikulicová. Babeta v loňských vedrech ztratila svého druha, kterému při vysokých teplotách selhalo srdce. Letos se ale žádné tragédie nekonají. Podle Mikulicové každé zvíře snáší vysoké teploty jinak, ale žádný ze svěřenců v hodonínské zoo netrpí, pracovníci zoo je pravidelně sprchují. „Lev sprchování doslova nemá rád, ale voda z hadice mu aspoň zvlhčí vzduch a půdu,“ říká mluvčí.

Hasiči na Hodonínsku museli minulý víkend kvůli požáru dvakrát do Mutěnic. V sobotu vyjeli na mutěnické pole poprvé. Od slunečních paprsků se tam vzňala suchá tráva. „Požár sena hasiči likvidovali skoro tři hodiny,“ sdělil operační důstojník Dušan Novák. V neděli už však hasiči vyjížděli do Mutěnic znovu a zhruba hodinu likvidovali požár obilí. U obou požárů vznikly jen malé škody a nikdo při nich nebyl zraněn.

Podle Petry Nekvapilové ze Zdravotního ústavu Centra Jih v Hodoníně horko způsobilo potíže každému. „Nejvíce jsou ohrožení lidé nad pětašedesát a děti do čtyř let, dále těhotné a kojící ženy, obézní a lidé s onemocněním srdce a oběhové soustavy,“ sděluje Nekvapilová.

Kolapsu z extrémního horka se dá podle ní předejít například dodržováním pitného režimu nebo omezením tělesné zátěže. „Zvýšenou ochranu potřebují především malé děti, protože jsou nejcitlivější,“ dodává.