Uvnitř je sedmdesát druhů rostlin. Z nich nejzajímavější a v Česku jedinečný je soubor cykas. Těch je tam šestadvacet kusů. „Z toho mnohé jsou tak vzácné, že další jsou až v Královské botanické zahradě v Londýně. A pro svou vzácnost ani nejsou veřejnosti na očích, ale tady u nás se na ně mohou lidé bez problému podívat. Vstupné je přitom jen dobrovolné,“ uvedl zahradník.

Výjimkou jsou právě komentované prohlídky. Za ty si zájemci zaplatí padesát korun. Další je na programu za měsíc, tedy 23. března, opět od třinácti hodin. Zřejmě od dubna se pak prohlídka uskuteční i v nepracovní den, a to v sobotu.

Kromě cykas a dalších exponátu je v Hodoníně k vidění jedna z celosvětově nejjedovatějších rostlin - acokanthera spectabilis. „Ze šťávy této rostliny se vyráběl šípový jed. K paralýze může docházet během vteřin,“ upozornil zahradník. Bylina roste dál od cesty, mimo dosah procházejících návštěvníků.

Mezi ně často patří lázeňští hosté, účastníci zájezdů nebo novomanželé, kteří míří za focením právě do tohoto skleníku, jak uvedla manažerka nemocnice Bohdana Kuzmová Křepinská. „Je ve správě naší nemocnice, potřebuje však opravy, neboť plášť je již delší dobu v nevyhovujícím stavu. Na drobné opravy přispívá město Hodonín přes grantový program. Náklady na vytápění a údržbu včetně zavlažování jsou však na bedrech nemocnice,“ informovala Kuzmová Křepinská.

Zimní zahrada je vyhřívaná na patnáct stupňů. Ředitel nemocnice Jiří Koliba ujistil, že skleník chtějí zachovat i do budoucna. „Hledáme partnera pro přeshraniční spolupráci, abychom se mohli pokusit vyhledat vhodný dotační titul uplatnitelný na rekonstrukci celého léčebného botanického skleníku,“ řekl Koliba.