Solná štola

close Solná štola v Muzeu naftového dobývání a geologie v Hodoníně. info Zdroj: se svolením MNDG zoom_in Solná štola v Muzeu naftového dobývání a geologie v Hodoníně.

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně ukrývá jeskyni, kde je v těchto dnech kolem dvaceti stupňů. Tamní vzduch připomíná přímořský s vůni soli. Do prostoru zhruba o třiceti metrech čtverečních  se totiž přesunula část solné štoly ze solného dolu v polské Bochni s více než dvaceti tunami soli.

„Jeskyni jsem pořídili právě pro léto. A nyní sem chodí také návštěvníci, kteří se chtějí zchladit. Je ale potřeba, aby se předem objednali,“ sdělila hodonínská geoložka Pavla Nečas Benadová.

Ve štole je navíc dětský koutek, v němž si mohou děti pohrát se solí. „Pohrají si a podýchají jako u moře. Děti do deseti let mají vstup zdarma,“ připomněla Benadová.

Templářské sklepy

close Prohlídka historických Templářských sklepů v Čejkovicích nabízí i možnost degustace vín. info Zdroj: se souhlasem Templářských sklepů zoom_in Prohlídka historických Templářských sklepů v Čejkovicích nabízí i možnost degustace vín.

Atmosféra dávných staletí a teplota kolem třinácti stupňů. Nejen to nabízí prohlídka historických Templářských sklepů v Čejkovicích, a to jak s průvodcem, tak i s ochutnávkou vín. Vstupenka tak avizuje návštěvu historických sklepů už ze třináctého století. Zájemci si mohou vybírat z řady pravidelných prohlídek nebo si je dokonce skupinově objednat. „Hosté se sem chodí nejen schovat před deštěm, ale hlavně nyní hlavně zchladit,“ přiblížila pracovnice z podnikové prodejny.

Pivní osvěžení

close Prohlídka Kyjovského pivovaru s ochutnávkou piva přímo z tanku. info Zdroj: se souhlasem Kyjovského pivovaru zoom_in Prohlídka Kyjovského pivovaru s ochutnávkou piva přímo z tanku.

Prohlídka Kyjovského pivovaru s ochutnávkou piv z tanků ochladí i osvěží. Návštěvnicí tak v parných dnech mohou využít chladu z výrobních prostor pivovaru i aktuální nabídku kyjovských piv. „Zájemce o prohlídky máme téměř každý den,“ uvedl šéf Kyjovského pivovaru Tomáš Machalínek.

Kromě toho mohou milovníci piva ochutnat i novinku pro letošní prázdniny, a to Letní ALE. U něj Kyjovští upozorňují na to, že jde o pivo ideální pro horké letní dny s výrazným chmelovým aroma.

Studená voda

close Studánka Kohútek u Dolních Bojanovic. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Studánka Kohútek u Dolních Bojanovic.

Po cestě pod stromy stín a u cíle chladná, osvěžující voda. Tak může vypadat výšlap k některé z vyhlášených studánek ve Chřibech. „V parných dnech jsou hojně navštěvované. Lidé se u nich osvěží a často si naberou i nějakou tu zásobu výborné vody domů,“ nastínil Miroslav Vaculík z Vřesovic, který je dlouholetým organizátorem turistických výprav na zajímavá místa nejen ve Chřibech.

Mezi těmi nejznámějšími studánkami v okolí Vřesovic zmínil zejména Gorazdovu v blízkosti hradiska svatého Klimenta. Další vyhledávanou studánkou je Lorencova, nebo nedaleko hradu Cimburku míří lidé zhasit žízeň ke studánce U Mísy. „Je hodně vyhledávaná a navíc má i silný tok,“ podotkl Vaculík. Zároveň zmínil i další studánky v oblasti Kameňáku.

Kromě Chřibů mohou milovníci dobré studené vody přímo z pramene zavítat například ke studánce Kohútek u Dolních Bojanovic nebo ke studánkám v Bílých Karpatech.