Od začátku tohoto týdne mohou zájemci opět nakupovat na poměrně málo využívané městské tržnici ve Veselí nad Moravou. O tuto možnost ale v nejbližších letech zřejmě postupně přijdou.

Vedení radnice se totiž rozhodlo pokročit v plánech na přestavbu tržnice, kterou loni v září koupilo za patnáct milionů korun v dražbě. „Tento týden jsme jednali s projektantskou kanceláří, která je autorem původní projektové dokumentace pro územní rozhodnutí i stavební povolení. Na základě usnesení rady jsme rozhodli o tom, že ji necháme dopracovat i dokumentaci pro zajištění stavby,“ řekl ve středu veselský starosta Petr Kolář.

Město totiž spolu s areálem tržnice koupilo i připravený projekt na výstavbu trojice třípodlažních polyfunkčních domů s využitým podkrovím. Ty mají v budoucnu nabídnout více než čtyřicítku bytů a v přízemí obchody či restaurace. „Ze začátku tržnice poměrně dobře fungovala, ale s rozvojem supermarketů začala ztrácet význam. Pokud se plány podaří prosadit, tak půjde o zlepšení oproti současnému stavu a mnohofunkční domy snad přispějí k nápravě zanedbané bytové výstavy,“ zamyslel se bývalý dlouholetý veselský zastupitel Ivan Ohlídal.

Začnou v zimě či na jaře

Vedení radnice chce mít vše připravené tak, aby mohlo letos v zimě či následně na jaře 2021 začít s výstavbou. „Jednomyslná shoda panuje na tom, že se bude stavět po etapách,“ přiblížil starosta. Jako první by tak vyrostl dům nejblíže k hlavní křižovatce a kostelu Panny Marie.

Do té doby by ale lidé ještě mohli nakupovat na současných tržních místech. Po demolici stávajících objektů na tržnici počítá radnice s možností přesunu trhovců na náměstí Míru. „Tržnice má ve městě tradici, lidé jsou na ní zvyklí a poptávka po kvalitních produktech od malopěstitelů bude růst. Navíc Veselí je spádové pro tisíce potenciálních zákazníků,“ myslí si ekonom a ředitel okresní hospodářské komory Michal Švagerka.

Jak doplnil historik Peter Futák, trhy se původně konaly na Bartolomějském náměstí. „A tarmaky, poměrně velké trhy z dobytkem, bývaly kolem Panského dvora,“ připomněl historik. Současná tržnice leží na Chaloupkách, kde stály ještě v minulém století nízké domky s dvorky.

Polyfunkční dům C

Studie plánovaného bloku polyfunkčních domů v areálu městské tržnice.Zdroj: Mikulík projektykde: ve Veselí nad Moravouv areálu tržnice směrem ke kostelu Panny Marie

kdy: plánované zahájení stavby zima 2020/2021

popis: první třípodlažní objekt v bloku s využitým podkrovím, tvaru písmene L, zastřešený pultovou střechou s vybíhající výtahovou šachtou

využití: v přízemí 4 prodejny, technické zázemí, sklepní boxy, 2. a 3. patro celkem 14 bytů a v podkroví 4 byty