Tularémie je onemocnění, které způsobuje bakterie s názvem Francisella tularensis. Nejčastěji ji přenášejí zajíci. Objevuje se však i u dalších hlodavců. Na Hodonínsku jsou její ohniska už řadu let. Přesto veterináři moc příležitostí zjistit jestli řádí i letos, mít nebudou. Důvod? Chladné jaro i léto může za úhyn zaječích mláďat.

„Letos se o tularémii vůbec nemusíme bavit. Devadesát procent mysliveckých sdružení jak na Hodonínsku, tak v celém Zlínském, ale i Jihomoravském či Olomouckém kraji, zastavují lov veškeré drobné zvěře, což je zajíc a bažant,“ uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovan Mančík. Podle něj je pro vývoj mláďat podstatné teplo a slunné počasí, které letos rozhodně nebylo. „Vypadá to, že spousta mláďat uhynula na prochladnutí,“ uvádí Mančík.

Jeho slova potvrzuje i Josef Navrátil z Krajské veterinární správy v Hodoníně. „Protože zajíci nejsou, nebudeme nic monitorovat, takže zatím nevím, jak se vše bude vyšetřovat. Zatím jsme ani ještě nic nešetřili,“ uvedl.

Tularémie je nemoc, kterou se lidé nejčastěji nakazí od zajíců. K přenosu podle Navrátila může dojít dvěma způsoby, a to vzduchem a při práci se syrovým masem. První z nich je však podle odborníka velice výjimečný.

„Nejčastěji se nemocí nakazí lidé, kteří třeba najdou nebo uloví nakaženého zajíce, a když jej stahují, poraní se,“ vysvětlil Navrátil. Ten všechny příznivce zvěřiny nabádá, aby si vždy nechali zvíře vyšetřit u veterináře, který nákazu zjišťuje vyšetřením krve z dutiny hrudní.

Následky totiž mnohdy nestojí za to. „U lidí jsou skutečně nepříjemné, protože projevy nemoci jsou horečky či zduření podpažních žláz. U mužů může způsobit i neplodnost,“ informoval Navrátil.

Nepříjemným následkům se myslivci vyhýbají tím, že na hony povolají veterináře. Na místě se tak dozví, jestli si mohou ulovenou zvěřinu odnést domů a pochutnat si na ní.

„Vyšetření se provádí rychlou sklíčkovou metodou, kdy se nanese kapka zaječí krve a antigenu. Hned na místě lze tedy zjistit, jestli je zajíc nakažený,“ potvrdila veterinářka Miroslava Uzlová.

Ohniska tularémie se nacházejí téměř na celém Hodonínsku. Jmenovitě jsou nejvíce postiženy Mikulčice, Prušánky, Josefov, na Veselsku jsou to pak Blatnice pod Svatým Antonínkem a Blatnička. Okolní obce jsou v takzvaném ochranném pásmu. „Ohnisko může být zrušeno až tehdy, kdy privátní veterinární lékař nezjistí nákazu u zajíce dva roky,“ upozornil Navrátil.

Podle něj se nemoc nepřenáší po tepelné úpravě masa. Bát se nemusí ani pejskaři, jejichž čtyřnohý přítel by infikovaného zajíce nebo jeho část požil. „Když nakažený kus pozře domácí zvíře, nemělo by se nic stát. Zvířata jsou vůči tomu celkem odolná,“ uvedl Navrátil.

Nákaza člověka se naposledy objevila před dvěma lety v Louce, kde jeden z místních našel zajíce, kterého si nenechal vyšetřit.