Podle zákona musí mít Správa a údržba silnic k dispozici zásoby posypových materiálů a soli od prvního listopadu do jednatřicátého března. „Z celkové kapacity pro sůl, která je asi čtyři tisíce tun, máme předzásobených kolem tří a půl tisíce. Kapacita pro písek je zhruba dva tisíce sto tun, z toho je skladem asi tisíc sedm set," řekl vedoucí hodonínské oblasti organizace Martin Bedrava.

Kromě písku a soli mají silničáři možnost využít ještě drť. Ta se používá, když se na silnici vytvoří uježděná vrstva sněhu. Té je na skladě pět set tun. Proti nafoukávání sněhu mohou pracovníci správy využít ještě sněhové zábrany v celkové délce až pěti kilometrů.

Hodonínsko má správa rozdělené do na tři cestmistrovství, v Kyjově, Hodoníně a ve Veselí nad Moravou. Každé má na starosti čtyři okruhy. Na jeden okruh vychází jedno auto, které jej udržuje. Jeden okruh má asi čtyřicet kilometrů. V záloze jsou na okres ještě další tři auta.

Na zimu je připravené i město Hodonín. To nechalo nedávno proškolit pracovníky, přezkoušet techniku a navézt materiál. „Na přelomu tohoto a příštího týdne město nechá rozvézt a naplnit deset speciálních posypových nádob," uvedla mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová. Pracovníci v Hodoníně mohou využít sypač s pluhem, multikáry, nosiče kontejnerů, traktory a další stroje.

Naopak v Kuželově si musí vystačit s Tera traktůrkem, na nějž lze nasadit kartáč a odklízet sníh z chodníků. Posyp se musí řešit ručně. „Žádného stálého pracovníka nemáme, domlouváme se podle potřeby. Máme nakoupený písek i sůl, je možné, že letos sníh opravdu bude," sdělil kuželovský starosta Milan Kostelanský.

Na čtvrtek očekává Český hydrometoerologický ústav pro Hodonínsko dopoledne možnost tvoření slabé sněhové pokrývky, která ale bude odtávat. „Ovšem večer budou teploty klesat pod nulu, bude vznikat náledí a je tam možnost tvorby nepatrné sněhové pokrývky," uvedla za brněnskou pobočku hydrometeorolo­gického ústavu Ivana Záluská.

V pátek mohou teploty v noci klesnout až k mínus třem stupňům a místy se může tvořit náledí. Ráno by mohlo místy sněžit, přes den pršet i s příměsí sněhu. Teplota dosáhne nejvýše pěti stupňů nad nulou. O víkendu se neočekávají žádné srážky, teploty v noci klesnou až k mínus třem stupňům, přes den nepřesáhnou plus tři stupně.

Po tři poslední dny tohoto týdne bude oblačno až zataženo, a to hlavně o víkendu, kdy se jen přechodně může objevit polojasno.