Letošní Mezinárodní folklorní festival Strážnice se uskuteční mezi třiadvacátým až šestadvacátým červnem. Jeho součástí bude i devětadvacátý ročník folklorního festivalu Dětská Strážnice.

„Tento rok jsme přizvali zahraniční soubory z Nepálu, Ruska, Slovenska, Srbska, Turecka a Venezuely,“ informuje v tiskové zprávě propagační pracovník Národního ústavu lidové kultury Zdeněk Bobčík s tím, že zahraniční soubory do města folkloru jezdí už od roku 1957.

Do Strážnice se letos sjede na dva tisíce účinkujících z České republiky a dvě stě padesát ze zahraničí. Návštěvníci během čtyř dnů shlédnou šestatřicet pořadů.

„Festivalu se zúčastní šest zahraničních souborů. Z České republiky se festivalu zúčastní dvaadevadesát souborů,“ doplnil Bobčík.

Jedním z nejsledovanějších pořadů je každoročně soutěž o nejlepšího tanečníka verbuňku. Letos si svůj um porovná pětačtyřicet tanečníků.

„V zábavních střediscích ve festivalovém areálu se vystřídá třináct cimbálových a pět dechových hudeb. V areálu se představí i třiadvacet lidových řemeslníků,“ uzavřel Bobčík. Mezinárodní folklorní festival Strážnice se poprvé uskutečnil v roce 1946 a od svého počátku měl charakter celostátních slavností.

„Festivalové pořady se konají nejen v amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru zájemci sledují rovněž ve vlastní budově zámku,“ uvedl Národní ústav lidové kultury na svém webu.