Novoroční čtyřlístek bude slavit patnáctiny. Jaké byly začátky?

Už první ročník měl benefiční ráz. Připojili jsme se přes Klub českých turistů ke sbírce Českého rozhlasu Světluška, která je zaměřená na zrakově postižené lidi. Pak ale klub uspořádal vlastní sbírku pro zdravotně handicapované spoluobčany, která trvá doposud. Startovné jde například na trasy pro vozíčkáře. Ten, kdo přispěje, dostává odznaky, pamětní listy a kalendáříky. Je to moc pěkná akce spojená s vítáním nového roku ve Vřesovicích. Projde se hodně lidí, nejen z našeho regionu, ale dokonce i z Čech či Slovenska.

Z jakých si mohou vybrat tras?

Jedna vede ulicemi Vřesovic. Druhá účastníky zavede i za Vřesovice, do Chřibů. Prezentace začíná hodinu po poledni a kvůli tomu, že je brzy tma, končí v sedmnáct hodin. Vybíráme ze dvou či tří variant, ale vždy jsou dlouhé pět a sedm kilometrů.

Kdo je Miroslav Vaculík? 
- Žije ve Vřesovicích, kde je i obecním zastupitelem. 
- Má 64 let. 
- Je předsedou odboru Klubu českých turistů ve Vřesovicích. 
- Mezi jeho koníčky patří včelaření a příprava ovocných pálenek, s nimiž ovládl řadu republikových koštů.

Který pochod jste založili jako první?

Úplně první byla Vřesovská desítka v roce 2002. Za rok jsme ji přejmenovali na Putování Moravským Slováckem, které má pět tras, včetně cyklistických.

Turisté u techto velkých pochodů za svuj výkon od vás dostávají v cíli krásné plakety a barevné diplomy, že?

Vyhodnocujeme nejmladšího, nejstaršího, nejvzdálenějšího účastníka, a to nově i ze zahraničí, nejpočetnější rodinu. Tito vítězové dostávají medaile, poháry a věcné ceny.Pořádáte čtyři hlavní akce v roce a také soutež O zlatého turistu…

Ano. Za každou účast se započítává do soutěže O zlatého turistu jeden bod, za rok tak mohou lidé získat čtyři. Po pěti letech následuje vyhodnocení. Slavnostně oceňujeme zlaté, stříbrné a bronzové turisty. Za posledních pět let na naše akce přišlo téměř šest tisíc turistů.

Kdy vlastně vznikl vřesovický turistický odbor?

Založení jsme byli 28. února 2002 a v květnu jsme pořádali první ročník Vřesovské desítky. Na podzim jsme pak připravili Vřesovský výšlap za krásami podzimu. O dva roky později jsme do kalendáře vsunuli Novoroční čtyřlístek a pochod Zimní přírodou.

A co předcházelo založení?

Na založení nás bylo zapotřebí pět, ale bylo nás kolem deseti. Postupně členů přibývalo až na současných pětašedesát, naprostá většina je z Vřesovic. Jsem moc rád, že o rozšíření našich řad se zasloužila především mládež. Hlavní je, aby byli lidé spokojení, v Klubu českých turistů byla pohoda a turistika chytila lidi za srdíčko.Mají členové odboru Klubu ceských turistu i nějaké výhody?

Kromě hlavních akcí máme ještě Mikulášské vycházky nebo tři či čtyři zájezdy pro členy po České republice. Letos jsme byli na Pernštejně, ve Štramjsme berku nebo jsme zajeli do jiných částí Chřibů, například na Salaši, kde je Zlacká studánka, která má mít nejlepší vodu. Na průkaz klubu mohou uplatňovat slevu až v deseti tisících obchodech v České a Slovenské republice, na hradech, zámcích, a dokonce i v lékárnách.

Kdy a jak jste se vy osobně dostal k turistice?

Vyrůstal jsem pod Chřiby, sto metrů za barákem jsem měl les. Od mládí jsem rád chodil do přírody, bavilo mě to. V pozdějším věku jsem začal chodit na různé turistické akce, v Brně, Bučovicích, v Uherském Hradišti, Velkých Opatovicích, v Adamově či Přerově. Ty mě hodně oslovily mezi pětatřiceti až čtyřiceti lety. Při jedné akci v Brně mi z tamního Klubu českých turistů řekli, abychom zkusili založit odbor u nás. A zkusili jsme to. Na výročních schůzích pak po pěti letech oceňujeme i nejaktivnější turisty.