Most za více než šedesát milionů korun se totiž stal vyhledávanou atrakcí už sám o sobě hned po dokončení. „Celkem často nám lidé telefonují, jestli je lávka už otevřená,“ říká František Synek, vedoucí památníku s návštěvnickým centrem, základy knížecího paláce a dvanácti kostelů.

Velký zájem o novinku sleduje také starosta slovenských Kopčan Dušan Dubecký. „Na most vyrážejí pěšky lidé ve skupinách, někdy i se psy a přijíždějí odtud také cyklisté, kteří pak míří nejen do kostela, ale také do Holíča nebo do hřebčína v Kopčanech,“ přibližuje říjnové víkendy starosta s tím, že očekává další turisty poté, co se cyklotrasa podél Baťova kanálu dostane až do Holíče.

Dubňany se s narůstajícím počtem obyvatel, který souvisel s důlním a zpracovatelským průmyslem, dostaly v roce 1964 mezi města.
Průmysl na Hodonínsku? Noví majitelé a propouštění

To Jiří Humpolík sledoval výstavbu lávky pravidelně při svých nedělních výbězích jak z moravské, tak slovenské strany. Nyní už využívá okruh z Hodonína přes most a po druhém břehu dobíhá zpět. „Je to asi 14,7 kilometru. Lávka je perfektní a bude přínosem pro příhraniční styk,“ svěřuje se devětašedesátiletý kondiční běžec.

Podívat se na tekoucí řeku Moravu z devítimetrové výšky zřejmě vyrazí také děti z Mikulčic. „Se žáky jezdíme na Slovanské hradiště už léta, v nejbližší době tam školáky čeká branné cvičení. Na novou lávku si pravděpodobně udělají výlet s rodiči,“ domnívá se ředitelka mikulčické základní školy Kristina Kolovrátková.

I když letošní rekordní sezona na Slovanském hradišti neskončila, tak už návštěvnost přesáhla pětapadesát tisíc lidí. Díky novému lákadlu se dají očekávat ještě stovky dalších hostů. Jak upozorňuje vedoucí mikulčického památníku tak se slavnostním otevření lávky přes řeku Moravu souvisí také s neoficiálním ustavení nového česko-slovenského kulturního statku Archeoparku Mikulčice – Kopčany, který zahrnuje památky Velké Moravy. Tedy Slovanské hradiště a kapli svaté Markéty Antiochijské. „Při této očekávané skutečnosti umožníme cyklo a pěším turistům ze Slovenské republiky, kteří využijí nové lávky, během měsíce listopadu vstup do galerie a výstup na vyhlídkovou věž zdarma,“ uvádí Synek s tím, že další novinky spojené s provozem archeoparku budou zveřejněny po Novém roce.

Již po osmé se v Prušánkách uskutečnil festival plný gulášů Gulášfest. V letošním roce se do akce zapojilo patnáct týmů, které připravovaly klasiku v podobě hovězího guláše, nechyběl ale ani segedínský či guláš z daňka nebo srnčího masa.
OBRAZEM: Nejlepší guláš uvařili Kanci

Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko vyzdvihl poslední průzkumy informačních center, podle kterých na jihu Moravy přibývá cykloturistů. „Nová lávka, která vypadá opravdu pěkně, jim nabídne nové možnosti. Propojí nejen velkomoravské památky, ale i regiony Slovácka a slovenského Záhoří,“ říká Šmýd. A dodává, že nový most může opět odstartovat jednání k tomu, aby se příhraniční archeopark mohl v budoucnu zapsat na seznam světového kulturního děditství UNESCO. „To by nám pak nabídlo zcela jiné možnosti pro rozvoj cestovního ruchu,“ doplňuje odborník.

Nová lávka přes řeku Moravu

Kde: mezi Slovanským hradištěm u Mikulčic na Hodonínsku a Kopčany na Slovensku

Proč: propojí velkomoravské památky

Pro koho: cyklisté a pěší

Délka: 143,40 metrů

Šířka: 4,94 metru

Výška: 9 metrů

Základní kámen: září 2019

Otevření: v úterý ve 12:00

Cena: 63 milionů korun