„Dřív jsme ani nějaké vysoké umístění nečekali. Později jsem si přečetla osnovu s tím, co mají stránky splňovat, a podle toho jsme je doplnili. Chtěli jsme mít hezčí, praktičtější a lepší web pro lidi. První účast v soutěži nás posunula v tom, že jsme zjistili, kde máme rezervy. Hodnotili nás totiž odborníci," uvedla starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová s tím, že ve staré internetové prezentaci se sama nemohla vyznat. Letos její vesnice kategorii webových stránek obcí vyhrála. Tvarožná Lhota uspěla v patnáctičlenné konkurenci.

Špatně si nevedlo ani Veselí nad Moravou. V kategorii webové stránky měst skončilo mezi šesti přihlášenými na třetím místě. Stejné ocenění si přitom odneslo před šesti lety. Tehdy, v roce 2008, navíc Veselané uspěli s nejlepší elektronickou službou. Také jejich webovky prošly nedávno změnou. Přesněji na podzim roku 2012. „Náš web je přehledný a navíc přináší aktuální informace," je přesvědčený místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolařík.

Podle mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové hodnotí krajská porota například přehlednost, výtvarnou podobu, zpracování úřední desky nebo jak obec zveřejňuje povinné informace. „Vítězové jednotlivých kategorií postupují do celostátního kola, které se uskuteční sedmého a osmého dubna v Hradci Králové," sdělila mluvčí.

Jak dále uvedla, Jihomoravský kraj letos vyhlásil zvláštní kategorii školský web, do které se mohly přihlásit krajské příspěvkové organizace z oblasti školství. „Byla rozdělená na dvě podkategorie. Mezi středními školami zvítězila ta stavebních řemesel z BrnaBosonoh. V podkategorii ostatních vyhrála Základní umělecká škola Jaroslava Kvapila z Brna," dodala Kapitančiková.

Zlatý erb si klade za cíl podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy pomocí rozvoje informačních služeb. „Díky této soutěži se stránky měst a obcí v kraji velmi zlepšily. Svým obyvatelům nabízí velmi přehledné zprávy. Někdy sice naráží na nepřehlednost a velkou směsici aktualit, ale i přes tento trend je potřeba ocenit velkou snahu obcí a měst věnovanou jejich internetovým prezentacím. Také odkazy na turistické a jiné zajímavosti dokáží obec velmi dobře představovat a případně přilákat i návštěvníky," konstatoval předseda krajské poroty Jan Forbelský. Jak ale dále uvedl, najdou se také obecní webové stránky, na kterých nejsou informace uložené tak, aby byly snadno a rychle dohledatelné.