„Čím to je, že ta Tvarožná Lhota je tak jiná? Je to v jednoduchosti a kráse. Venkov u nás na Moravě, je krásný. Člověk ho ale musí postupně objevovat a je nádherné, že zde lidé umí spolupracovat a držet se svých kořenů. Na druhou stranu se nebojí riskovat a dělat nové věci. A tyto věci dělat spolu. Asi se nám to vede dobře, když jsme dostali tak krásné ocenění. Děkuji nám všem Lhoťanům a přeji nám, aby nám to ještě dlouho vydrželo," reagoval na zlatou stuhu, tedy první místo v soutěži místostarosta Tvarožné Lhoty Vít Hrdoušek.

Ten převzal ocenění společně se starostkou Tvarožné Lhoty Martinou Bílovou.

Ocenění získaly i další obce Hodonínska. Diplom za vzorné vedení obecní knihovny převzal zástupce Ratíškovic, stejně jako první místo v soutěži nazvané Jihomoravský krajáč, která hodnotila typické místní pokrmy. Ratíškovice získaly cenu za sviňůrky.

Dvakrát na pódium přišli převzít cenu také zástupci Blatničky, poprvé za vzorné vedení kroniky, podruhé pak za třetí místo v Jihomoravském krajáči. Cenu za rozvíjení lidových tradic převzal Starý Poddvorov, za příkladnou péči o historickou zástavbu obce pak Želetice.