V Hodoníně vstoupili do knihovního týdne už popatnácté v pondělí v devět hodin ráno Maratonem čtení. „Školáci předčítají na různých místech v Hodoníně – na sběrném dvoře, radnici, v Masarykově muzeu a zoologické zahradě. Kniha, z níž čtou, je tématicky vybraná k danému místu," přiblížila ředitelka hodonínské městské knihovny Hana Šimonová.

Dnes Hodonínští pokračují tím, že děti mohou do knihovny vyrazit i se zvířátkem. „Budou mít možnost konzultace s veterinářkou a půjčit si publikace o zvířatech," upozornila ředitelka. Středeční odpoledne patří debatě se známým ratíškovickým mykologem Václavem Koplíkem a fotografem Ladislavem Špetou. Po celý den je navíc připravený minikurz využívání čtečky. Čtvrtek připravili v Hodoníně literární podvečer s regionálními autory Jarmilou Moosovou, Marií Jarošovou či Lukášem Ivánkem.

V Galerii Vednevnoci uvede svá výtvarná díla ze zabijaček velický malíř Jiří Miškeřík. Na vernisáži se objeví jak řezník, tak vepřové speciality. „Scény ze zabijaček jsem volně interpretoval. Obrazy sice nejsou vyloženě depresivní, ale těžké je téma, které naráží na věčný cyklus, kolem nějž se točila horňácká rodina," řekl výtvarník. Kromě téměř patnácti akcí tento týden knihovna představí i novou službu – půjčování elektronických knih.

Také Městská knihovna Kyjov láká nejen tento týden na širokou paletu akcí. Už prvního října totiž bohuslavické děti mohly do knihovny vyrazit s babičkou či dědečkem. „Smyslem bylo podchytit starší generaci a utužit mezilidské vztahy mezi nimi a vnoučaty. S účastí jsme byli velice spokojení," řekla ředitelka kyjovské knihovny Marie Ježková.

Seriál se dnes přestěhuje do Centra sociálních služeb, kde se uskuteční čtení z vybraných knih oceněných Magnesií literou. Na maratonu čtení Zažijte knihovnu jinak se mohou těšit zejména žáci prvního stupně základních škol. „Jde o to, děti vtáhnout ke knize, aby si ji oblíbily," podotkla ředitelka.

Stěžejní akcí týdne bude podle ní ve čtvrtek v podvečer v přednáškovém sále setkání tvůrců legendárního rozhlasového cyklu Toulky českou minulostí. „Hosté se dovědí, jak vznikal seriál, zákulisí rozhlasové práce, slavné i méně slavné okamžiky našich dějin," přiblížila Ježková.

Knihovna zároveň nachystala amnestii upomínek a registraci nových čtenářů zdarma. Stejnou možnost připravili na tento týden také v Městské knihovně ve Veselí nad Moravou. „Navíc ve středu pořádáme zájezd do Strání- – Květná a Uherského Brodu. Ve čtvrtek odpoledne na nádraží otevíráme miniknihovničku," uvedla Eva Machalová z oddělení pro dospělé veselské knihovny. V dětské sekci se malí čtenáři dočkají ještě dvou akcí. Dnes od patnácti hodin budou moci soutěžit v určování zvuků a hudebních ukázek z pohádek. Zítra je pak čeká akce s členy Ligy na ochranu zvířat, kteří navštíví knihovnu i s pejskem.