Hodonín čeká pětidenní program. V pondělí si děti počtou v knihovně, v zoo, na radnici nebo dokonce na sběrném dvoře. Jako první spisovatelka se představí Jarmila Moosová, která společně s žáky třetích tříd pokřtí svou knihu Tetinčina malá pětka. V dalších dnech přijde řada i na ostatní autory. „Zaměřili jsme se na místní spisovatele. Chceme, aby se s nimi lidé seznámili a věděli, že pocházejí z našeho regionu," řekla ředitelka hodonínské knihovny Hana Šimonová. Zahajující den ukončí povídání o čokoládě.

AKCE KNIHOVEN
HODONÍNpondělí 30. 9.
• 9.00 beseda s Jarmilou
  Moosovou
• 17.00 čokoládové povídání
středa 2. 10.
• 17.30 Putování s historií
  beseda s Naďou Horákovou čtvrtek 3. 10.
• 17.30 Křest knihy Vladimíry
  Klimecké Druhý život Marýny G

KYJOV
středa 2. 10.
• 15.30 vernisáž 25 let provozu
  kyjovské knihovny v nové
  budově
• od 17.00 prezentace knihy
  Evžena Bočka Poslední
  aristokratka a další hosté

Na úterní večer je v plánu přednáška s názvem Zabijáci partnerských vztahů a ve středu dorazí další dva místní autoři. Mezi nimi Petr Gruber s knihou Češi ve wehrmachtu aneb Osudy vojáků jižní Moravy nebo Naďa Horáková. „Autorka pochází z Mutěnic a pracuje už několik desítek let jako scenáristka v televizi. Jen málo lidí ví, že je místní," uvedla ředitelka.

Ve čtvrtek od devíti hodin knihovna plánuje zábavný program pro předškoláky a jejich rodiče. V půl šesté přijede Vladimíra Klimecká, která představí svou knihu Druhý život Marýny G. „Je to rodinná sága, která má trochu i historický nádech. Příběh pojednává o životě čtyř žen z jednoho rodu. Začíná na přelomu devatenáctého a dvacátého století a pokračuje až do současnosti," popsala své dílo oceněné literární cenou Knižního klubu spisovatelka z Vacenovic.

Poslední den akce Hodonín uzavře s regionálními výtvarníky. „Až do desíti hodin večer mohou děti i dospělí tvořit a poznávat tvorbu místních umělců," sdělila Šimonová.

Kyjovská knihovna má program přichystaný až na středu druhého října. V ten den si výstavou fotografií připomene pětadvacet let od zahájení provozu v nové budově. I tam zamíří řada hostů. Mezi nimi například kastelán milotického zámku Evžen Boček, který získal cenu Miroslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu roku 2012.

„Svou přednášku bude mít i lékař Pavel Šlampa nebo Jarmila Bednaříková, která bude mít úvahu o vztahu současné společnosti k písemnictví. Představí se i lékař Milan Pavlica," informovala ředitelka kyjovské knihovny Marie Ježková. Program doplní i hudební vystoupení dětské cimbálové muziky z Kyjova pod vedením Jiřího Petrů.

Veselská knihovna se letos týdenní akce nezúčastní. „Od pondělí budeme mít zavřeno. Ve Veselí totiž začíná rekonstrukce kulturního domu, v knihovně tedy budou dělníci malovat a měnit podlahu," řekla Eva Machalová z knihovny.