Zdravé město. I tohoto projektu se účastní Hodonín. Od 16.-22. září pořádá v rámci něho řadu zajímavých akcí pro veřejnost. Ty budou zaměřené nejen na ekologii a bezpečnost silničního provozu. Den bez aut, beseda Vzduchem i po vodě v Městské knihovně, výstava o ovzduší kolem nás v Centru ekologické výchovy pro žáky základních i mateřských škol, projekt Chodíme a jezdíme bezpečně pro nejmenší, nebo třeba projekt Městské policie Bezpečný cyklista.

„Aby byl výčet akcí téměř úplný, nesmí v něm chybět ani předání cen vítězům soutěže Rozkvetlý Hodonín v neděli 20. září v parku na Rybářské baště,“ vzkázala všem, kteří se se svými rozkvetlými balkóny a okny do soutěže přihlásili, místostarostka Hodonína Anna Matějková.

Evropský týden mobility, koordinovaný Ministerstvem životního prostředí, začíná ale mnohem dříve.

Nabitá akcemi zejména pro hodonínské školáky, seniory, ale i veřejnost, bude středa

16. září.

V S-centru Na Pískách se například sejdou členové sedmi družstev, ustavených z klientů neziskových organizací ve městě.

„Parkinsonici, klienti Domu pro seniory v Bažantnici, ze Zeleného domu pohody i od nás se utkají ve věšení prádla, kuželkách i fotbale,“ vyjmenovala jen některé z řady aktivit, které mezi desátou a dvanáctou čekají na účastníky soutěží, ředitelka pořadatelského S- centra Jana Matušinová. Pro vítězná družstva má už připravené poháry.

Na ty to ale nejspíš nebude vypadat u některých základních škol v Hodoníně. Na všechny, co jezdí do školy na kole, si opět posvítí městská policie.

„Budeme se pohybovat U červených domků, na Očovské a Mírovém náměstí,“ prozradil šéf strážníků v Hodoníně Jindřich Vašíček. A také nezapomněl, že pro všechny, kteří budou mít v pořádku nejen vybavení svého jízdního kola, ale i bezpečnostní přilbu, připravuje už teď malé dárečky.

Novým druhem pohybu, určeným pro všechny bez omezení věku, je podle jeho instruktora Miroslava Leveka, Nordic Walking.

„Jde o klasickou chůzi s malým vylepšením. Můžete se při ní opírat o speciální hole a pokud je nemáte, rádi vám je v neděli 20. září půjčíme,“ zve všechny zájemce organizátor pochodu s Nordic Walking za město. Na křižovatku ulic Lipová alej a U Cihelny mohou prý přijít na půl desátou. Ne tak zájemci o hole. Ti si nejspíš budou muset přivstat.

„Párů je totiž k mání jen deset,“ usmívá se instruktor relaxační chůze, která má už v Hodoníně několik desítek příznivců.

Kdo má rád kolo a také se rád kochá, může se Zálesáky a Tuláky vyrazit v sobotu v 9.30 od radnice na Cyklojízdu za krásami Hodonínska.

A zlatý hřeb týdenního programu?

„Den bez aut s podtitulem dejte autu volno,“ vyzval všechny, kteří raději než jízdní kolo osedlávají své miláčky na kolech čtyřech, starosta Hodonína Lubor Šimeček.

I když není zrovna příznivcem této myšlenky, i on slíbil, že 22. září půjde do práce pěšky. Možná potká i kouzelníka a kromě toho, „MHD bude jezdit celý den zdarma,“ naznačil starosta, jak a kde by také mohl jeho pěší výlet do práce nakonec skončit.