Zastavili přitom i cykloputování dvou rodin ze středních Čech. Mířily od Kralického Sněžníku až po soutok Moravy s Dyjí. „Strážníci nám zajistili příjemné zastavení, při kterém jsme zjistili, že naše kola mají už nejednu újmu. Zároveň potěší, že za nedostatečné odrazky nedostaneme pokutu, a děti jsou rády za malou odměnu,“ svěřil se na čele pelotonu Jan Krátký.

Právě chybějící odrazky byly nejčastěji zjištěným prohřeškem. Chyběly jak v paprscích kol, tak pod řídítky. „Při první akci jsme na cyklostezkách u Rohatce a Lužic zkontrolovali 89 cyklistů, u 41 chyběly odrazky. Potěšitelné ale bylo to, že v pořádku bylo vybavení u dětí, hlavně všechny měly přilby,“ upozornil strážník Stanislav Urbánek.

Mezi Dubňany a Hodonínem pak v pátek dopoledne zastavili pětačtyřicet cyklistů, avšak jednadvacet z nich nemělo povinnou výbavu kompletní. Ani tentokrát ale s kolegou nerozdávali pokuty. „Jde o prevenci, takže lidem domluvíme, aby si kola podle zákona dovybavili,“ doplnil Urbánek. Za správnou výbavu se cyklisté dočkali drobné nealko odměny.

Zároveň připomněl, že řada cyklistů se po zjištění nedostatků vymlouvá na výrobce či prodejce kola. „Jenže ti na ně často nedávají úplně vše, cyklista si tak musí své kolo ještě podle zákona dovybavit,“ uvedl strážník. Navíc pro zvýšení bezpečí doporučuje cyklistům blatníky a zvonek, což už není součást povinné výbavy.

Hodonínští strážníci ukončí první ročník preventivních akcí na cyklostezkách v závěru srpna.