Za lékaři včetně zubařů či na návštěvu za blízkými na oddělení ošetřovatelské péče míří k poliklinice ve Veselí nad Moravou obvykle denně lidé nejen z Veselska či Horňácka, ale i ze vzdálenějších míst. Už při příjezdu často naráží na dlouholetý problém.

Bývalá nemocnice

kde: Veselí nad Moravou, směr na Blatnici

kdy: postavená na konci 50. let minulého století, kdy bylo Veselí nad Moravou okresním městem, měla internu i porodnici

současnost: poliklinika s pavilony pro lékaře a zubaře, výjezdová základna jihomoravských záchranářů a oddělení ošetřovatelské péče Nemocnice Kyjov

Tím je nevyhovující parkování. „Nová parkovací místa přivítá určitě každý. Nyní nemají kde zaparkovat ani ti, co tady pracují, natož pak pacienti,“ popsal současnou situaci správce polikliniky Zdeněk Janík.

Brno v době opatření proti koronaviru - Moravské náměstí
Unikátní test Deníku: roušky si Jihomoravané sundávají u cigaret i občerstvení

Nyní se ale blýská na lepší časy. Městští radní se totiž na své poslední schůzi jednohlasně shodli na zpracování studie pro využití prostoru před poliklinikou. Tamní důležitý pozemek získalo město po sérii jednání od Jihomoravského kraje jako dar. „Ten jsme přijali se závazkem provést tam opravy komunikací a mimo jiné tam vytvořit nová parkovací místa,“ přiblížil veselský starosta Petr Kolář.

Další parcelu chce radnice koupit i za poliklinikou, kde by mělo vzniknout celkem 120 parkovacích míst. „Prvních třicet či čtyřicet bychom chtěli v lokalitě připravit už v příštím roce,“ doplnil starosta. Kromě toho má u polikliniky vzniknout i upravená plocha pro přistávání vrtulníků.

Ilustrační foto
Podnikatelům na Hodonínsku nabízí levný asfalt. Policie vyzývá k ostražitosti

Z areálu bývalé nemocnice totiž vyjíždějí s rychlou pomocí záchranáři. Ti mají v budoucnu vyrážet k zásahům z nové moderní budovy. S rekonstrukcí stávající budovy se totiž především kvůli jejímu technickému stavu nepočítá. Nová základna nyní čeká na stavební povolení. Pak se začne s výběrem firmy, která nový objekt postaví. „V případě, že stavba bude financována z předjednané dotace Evropské investiční banky, pak očekáváme ukončení výstavby nového stanoviště do konce roku 2022,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Změny se chystají i přes ulici, kde se odborný personál oddělení ošetřovatelské péče stará celodenně o nemocné lidi na sedmatřiceti lůžkách. Za půlroku se má totiž začít se zateplením fasády a střechy pavilonu, kde vymění i okna. „Počítá se s náklady 22,5 milionu korun,“ uvedl Bronislav Klečka, provozně technický náměstek Nemocnice Kyjov. Právě pod ni totiž veselské oddělení spadá. Letos tam opravili kuchyň.