Obyvatelé se v následujících měsících dočkají obnovy zpevněných ploch – chodníků i parkovacích míst. „Také autobusové zastávky včetně krytého přístřešku a úpravy zelených ploch,“ sdělil mluvčí radnice Ivo Cencinger.

Vznikne tady také šest stání s bezbariérovým přístupem a dalších jednačtyřicet nových parkovacích míst. „Pro bezpečný pohyb chodců vzniknou tři přechody, a to v křižovatce ulic Brandlova a Vančurova. Projekt počítá i s úpravami zelených ploch a náhradní výsadbou stromů a okrasných keřů. Obyvatelé musejí po dobu prací počítat se zákazem vstupu na staveniště a zřízením náhradních přístupů do některých objektů,“ upozornil mluvčí.

Stavební práce za téměř deset milionů korun budou trvat zhruba tři měsíce. Hotovo má být do poloviny října. Názory na jejich nutnost se u místních různí. „Parkování je tady hrozné, míst pro auta je nedostatek. Je dobře, že tu nová přibudou,“ svěřil se Zdeněk Jurča, který v lokalitě dříve bydlel.

Zcela jinak vidí novinky Magdalena Novosadová ze sousední Vančurovy ulice. „Auta ničí život. Nelíbí se mi, že se sem přidá další parkoviště. Potřebujeme tady naopak více zeleně,“ řekla žena, která dává přednost na Větrné Hůrce dopravě na kole nebo pěšky.

V sousedním okresním městě, v Břeclavi, začali už v červnu s obnovou panelového sídliště Jana Palacha, které tvoří mimo jiné čtyři bytové domy, z toho tři třináctipodlažní. Tady budou rozšiřovat silnici, kromě opravy stávajících vzniknou i nová parkovací místa včetně adekvátního počtu pro tělesně postižené. Obnovy se dočkají i chodníky, dělníci se pustí i do přípravy nových dětských hřišť a hracích ploch.

„Sídliště dostane také nový městský mobiliář a v neposlední řadě se počítá s obnovou veřejné zeleně. Celá akce bude stát asi čtyři miliony korun, které jsou hrazeny z rozpočtu města,“ uvedl mluvčí břeclavského městského úřadu Jiří Holobrádek. Zato léto mezi znojemskými bytovými domy bude klidnější. „Zaměřili jsme se spíše na menší investice. Například před prázdninami nechalo město vybudovat nové dětské hřiště ve vnitrobloku ulic Pražská, Slovenská, Rumunská a Jugoslávská, což je lokalita v blízkosti sídliště,“ dodala za znojemskou radnici Petra Maršounová.