A to kde zaparkovat. „Je to tady děs. Především plochy na parkování jsou v hrozném stavu a cesta je plná výmolů. Okolí zdravotnického zařízení má vypadat zcela jinak a čistě,“ svěřil se Vladimír Chadim, když v úterý dorazil k poliklinice.

Její okolí se má v nejbližších letech výrazně proměnit podle nové architektonické studie, kterou si nechala vypracovat radnice. Ta chce komplex změn odstartovat první etapou za dvanáct milionů korun. „Počítá s kompletní rekonstrukcí ulice U Polikliniky s vybudováním kolmých parkovacích míst a chodníkem od polikliniky až k budově základní školy,“ přiblížila mluvčí radnice Žaneta Jančaříková. Zahájení stavby očekává starosta Petr Kolář v příštím roce.

V dalších letech by pak měla proměna pokračovat nejen ve vlastním areálu polikliniky, ale i v navazující prostorech směrem k zmiňované základní škole a nové průmyslové zóně. Celkem tady má vzniknout více než 120 parkovacích míst, z evropských peněz nové dílny pro praktickou výuku blízkého středního odborného učiliště, zázemí pro lékaře i nové přistávací místo pro vrtulníky záchranné služby. „Další postup záleží na majetkoprávním vypořádání mezi městem a Jihomoravských krajem. Již dnes jsme ale na rámcových podmínkách dohodnuti a věřím, že k uzavření směnných smluv dojde v průběhu letošního léta,“ uvedl starosta.

Studie navíc počítá s novým objektem pečovatelské služby hospicového typu a navazujícího Alzheimer-centra. Před poliklinikou je plánovaný klidový parkový prostor pro návštěvníky, klienty polikliniky a pacienty z nemocnice. Kyjovská nemocnice má totiž v areálu oddělení ošetřovatelské péče. Na tom dělníci v současnosti provádějí práce za více než dvacet milionů korun, aby pavilon zateplili a vyměnili na něm okna.

Novinky se chystají i na druhé straně v třípodlažním objektu, kde mají v prvním a druhém patře svoji základnu záchranáři. Ti tady ale nemají vhodné zázemí. „Jeho součástí nejsou stání zásahových sanitních vozidel, která jsou parkována na volném prostranství před objektem, což odporuje standardu našich výjezdových základen, ale i současným předpisům,“ upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Navíc nevyhovující jsou také tepelně-technické parametry obvodového pláště. Minulý týden bylo pro novou výjezdovou základnu zahájeno řízení, které má skončit vydáním stavebního povolení. Starosta očekává zahájení stavebních prací na podzim tohoto roku.