„Pyrotechniky bylo letos poměrně vícero. Jako hlavní organizátor jsem především rád, že se nikomu nic nestalo," řekl na závěr pátého dílu vlkošských vojenských slavností Petr Něnička.

Příchozí se v sobotu měli na co těšit. Kromě české armády jednadvacátého století uviděli v akci i uniformované muže ze století minulého. Do Vlkoše totiž dorazilo několik klubů vojenské historie. „Jsme tady za klub branné přípravy Palcát z Bohumína a podílíme se na zabezpečení akce už čtyři ročníky," řekl Radim Šelong.

Ti, co letos dorazili do Vlkoše, měli jedinečnou možnost vidět několik dynamických ukázek, kterými byly osvobození sestřeleného pilota, výcvik Zbraní SS nebo jejich protivníka – minometné baterie Rudé armády.

Vygradováním těchto vojensko-historických ukázek byla ta s názvem Za svobodu, v níž spojenecké síly osvobozovaly protektorátní území u řeky Moravy od hitlerovců. „V historické bitvě mělo být do sto padesáti uniformovaných. Mohlo jich být ještě víc, ale kvůli záplavám nepřijeli kolegové z Německa. Jinak tady byli kluci z celé České republiky, od Karlových Varů přes České Budějovice až po Zlín. Ze Slovenska přijeli z Levic," přiblížil účastníky Něnička.

Nebojovalo se ale jen na souši nebo na vodě, ale také ve vzduchu. Tam se divákům představily dvě německá letadla a letošní unikát – sovětský letoun Polikaropova PO-2 Kukuruznik. „Diváci u nás viděli originál z Košic. Odborné kruhy říkají, že těchto strojů bylo pravděpodobně vyrobeno nejvíc na světě," uvedl vedoucí vlkošského Military muzea.

Nejen historii představili vlkošští pořadatelé. Přijela totiž také 4. brigáda rychlého nasazení – 42. motorizovaný prapor z Tábora s dynamickými ukázkami současného boje. Do Vlkoše dorazilo také bojové vozidlo Pandur II.

Návštěvníci se tak určitě nenudili. „Byl jsem tady poprvé a líbilo se mi tu. Hlavně jsem byl zvědavý na bitvu," dodal Pavel Mikulášek.