O dvě stě padesát obyvatel přijde každoročně Hodonín. Opouštějí ho hlavně mladí lidé. Stěhují se do větších sídel, kde hledají vyšší platy, lepší pracovní uplatnění, kvalitnější služby i bohatší kulturní, sportovní a společenský život.

„Město je hluboce znepokojeno tím, že mladí, kteří by po nás měli převzít štafetu, zůstávají ve větších městech. Jsme přesvědčeni, že proti tomuto trendu musíme postupovat komplexně,“ řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček. Ještě na začátku 90.let minulého století mělo město kolem pětatřiceti tisíc obyvatel.

Pak se odpojily dvě sousední obce, Rohatec a Lužice, takže počet obyvatel klesl pod třicet tisíc. Na konci roku 2000 tu žilo už jen 27 720 lidí. A jejich množství se dál snižuje. Pomalu, ale jistě.

„Poslední údaj mámě k prvnímu lednu 2007, kdy mělo v Hodoníně trvalé bydliště 26 110 obyvatel,“ uvedla Milada Jonášová z informačního servisu Českého statistického ústav. Hodonín se z průmyslového centra změnil v pohraniční město na jihovýchodě České republiky.

Pracovních příležitostí ubylo a nezaměstnanost se zde pohybovala až okolo sedmnácti procent, což bylo víc než ve většině okolních obcí. Lidé se stěhují v celé Evropě Tento trend se díky příznivému hospodářskému vývoji České republiky podařilo zlomit, vylidňování však pokračuje. Netýká se jen Hodonína, lidé se stěhují skoro ze všech menších sídel do velkoměst a do jejich satelitů.

„A není to přitom jen záležitost České republiky. Podobný trend zaznamenalo třeba Portugalsko a Řecko. Obecně platí, že koncentrace kapitálu přináší i koncentraci obyvatel,“ vysvětlil ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

„U nás se lidé čtyřicet let nestěhovali, protože jestli se komunistům něco podařilo, tak vyrovnat životní úroveň ve městě a na vesnici. Dnes je úbytek obyvatel o to citelnější,“ dodal Šťáva.

Zastavit stěhování do Prahy je pro města a jejich zastupitelstva téměř neřešitelný úkol. V Hodoníně přišli s myšlenkou podpořit sportovní oddíly. Dva miliony si tak mezi sebe rozdělí hokejový oddíl dospělých, který získá polovinu této částky, veslaři, atleti, zápasníci, prvoligové stolní tenistky a futsalisté.

Město chce podobně podpořit také jiné aktivity, které by dokázaly alespoň zpomalit jeho vylidňování. „Dokáži si představit, že to budou iniciativy na poli kulturním nebo ve školství. Vysoká škola, která se ve městě uchytila, k tomu také může výrazně přispět,“ tvrdí Šimeček.

Právě vysoká škola by mohla mít velký význam podle místostarostky Zuzany Domesové. Ta se domnívá, že mladí lidé získávají zvláštní vztah k městu, ve kterém studují . Často se v něm pak usadí.

 

ANKETA: Líbí se vám v Hodoníně, nebo vás láká jiné místo?

Inka Vodičková, Svatobořice – Mistřín, 16 let, studentka
Žije se mi tu dobře a jiné místo mě neláká. I v budoucnu bych ráda zůstala tady, protože je i tu dost možností. Jinam nechci. V Hodoníně se mi líbí.

 

Jana Slimáková, Hodonín, 16 let, studentka
Chtěla bych se přestěhovat, určitě. Nejspíš do Brna, kde studuji. Jsem tam zvyklá a větší město mi vyhovuje. Už jen proto, že je tam víc pracovních příležitostí.

 

Michal Jahoda, Hodonín, 14 let, student
Líbí se mi v Hodoníně. Jinam bych se stěhovat nechtěl, protože jsem tady zvyklý. Mám tady i své kamarády a ty bych nerad opustil.

 

Jiří Drápek, Hodonín, 35 let, číšník
Mě láká spíš příroda, protože mám rád venkov. Ve městě je to dost živé, nečisté prostředí, ovzduší a podobně. Zatím to neřeším, ale láká mě život v přírodě, kde by se mi líbilo víc.

 

Jitka Tomanová, Hodonín, 28 let, na mateřské dovolené
Vůbec mě neláká stěhovat se na jiné místo. Jsem zvyklá v Hodoníně, kde se mi líbí a mám tady svou rodinu.