Následují záchrany lidí a zvířat s 2 368 případy, dále pak přes šestnáct set požárů a více než šest set úniků nebezpečných látek. Zároveň však hasiči zaznamenali přes jedenáct set planých poplachů.

Během zásahů se loni zranilo pětatřicet profesionálních a devětadvacet dobrovolných hasičů. Výjezd byl v průměru každých čtyřiadvacet minut, ale nejnáročnější byl třiadvacátý prosinec s 275 událostmi. Celou statistickou očenku najdete podrobně na webu.

V případě požárů hořely minulý rok nejčastěji v pět set dvanácti případech budovy a objekty. Hasiči připomněli mimo jiné i květnový požár na ulici Plotní v Brně. Objekt složený ze dvanácti propojených unimobuněk tam byl celý v plamenech. „Hořet začalo po druhé hodině ranní, na místo jsme přijeli o půl třetí a začali jsme hasit čtyřmi vodními proudy," popisoval tehdy mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

V požářišti však postupně nalezli těla šesti mužů a dvou žen, kteří do objektu určeného k demolici a zabezpečeného mřížemi vnikli neoprávněně. U zásahu se vystřídalo celkem padesát hasičů a nasazeno bylo dvaadvacet kusů techniky. Počtem obětí se jedná o jeden z nejtragičtějších požárů od roku 1990.

Zasahovali i u chodce sraženého tramvají

Dopravních nehod se zraněnými řešili hasiči přes třináct set. Zaznamenali také sedmapadesát železničních a pět leteckých. Loni zasahovali například u chodce sraženého tramvají v Brně na Renneské třídě. Zraněný mladík se nacházel pod přední nápravou, proto hasiči pomocí hydraulických zvedáků tramvaj v přední části soupravy přizvedli a ve spolupráci se záchranáři mladého muže vyprostili.

Nejzávažnější nehodou byla loni v červenci kolize dvou autobusů na dálnici D2 nedaleko Brna:

Nehoda dvou autobusů na dálnici D2 u Brna. | Video: Policie ČR

Při záchranách lidí a zvířat jihomoravští hasiči nejčastěji pomáhali v uzavřených prostorách s šestnácti sty případy, ve sto dvaceti však řešili třeba i pomoc z výšky. Právě to byl případ paraglidisty na Znojemsku, který byl zachycen v koruně stromu zhruba ve výšce šesti metrů. Hasiči k němu vylezli pomocí nastavovacího žebříku a s využitím lanové techniky muže spustili na zem.

Zajímavostí bylo, že muž si přivolal pomoc prostřednictvím aplikace Záchranka, díky které měly záchranné složky jeho přesnou polohu.