„Byl jsem ve středu dopoledne jen na kontrole na kopci nad Radějovem a najednou jsem si v dálce v poli všiml kruhu uprostřed obilí. Na stejném místě jsem stál i den před tím a kruhu jsem si nevšiml. Myslím, že se tam objevil až v noci z úterý na středu,“ vyprávěl svůj zážitek lesník Milan Procházka.

Byli to ufoni nebo ne? „Půlka lidí říká, že je to nesmysl, ale druhá půlka tomu zase věří. Opravdu nevím, co si o tom myslet,“ kroutil nad svým nálezem hlavou. Vše pro jistotu ihned nahlásil radějovskému starostovi Stanislavu Knitlovi.

Ten okamžitě sedl do auta a vyrazil také na kopec, odkud byl kruh vidět. Zpozoroval jej okamžitě. Nebyl jen jeden. Šlo o dva soustředné kruhy. S postupujícím sluncem a tím i stínu ale byly kruhy během dne čím dál méně zřetelnější. Odpoledne vyrazil starosta na místo. Tam uviděl, že nejde o dva, ale čtyři soustředné kruhy.

„Nejvíce mě mate to umístění. Pokud by šlo o šprýmaře, vytvořili by své dílo někde, kde je uvidí lidé. Tento obrazec není vidět ani z Radějova ani z Tvarožné Lhoty. Snad jen z tamní rozhledny Travičná,“ zamýšlel se Knitl. Že kruhy objevil lesník z protilehlého kopce, byla spíše náhoda.

„Soustředné mezikruží – tvořené čtyřmi kružnicemi – je zajímavý a harmonický tvar působící pohodovým dojmem. Plně do překrásné krajiny Strážnicka náleží. Kružnice symbolizuje veškerý pohyb v celém vesmíru, vše se pohybuje po kružnicích. Čtyřka je číslo naší Země a značí její důležitost ve Vesmíru i pro lidstvo,“ uvedla k nálezu republiková odbornice na agrosymboly, jak se podobným útvarům říká, Tonička Plíšková.

Kruhy v obilí se podle ní v Jihomoravském kraji vyskytují velmi často. Stalo se tak dříve u Břeclavi, Veselí nad Moravou, Čejkovic, Ždánic, Lovčic, Šitbořic, Tasovic, i kolem Brna či Vyškova.

Záhadologové rozlišují takzvané pravé a nepravé obrazce. Nepravé jsou prokazatelně dílem šprýmařů. Lze je odhalit například podle polámaných stébel. U pravých obrazců naopak musí být obilí ohnuté bez zlomů. Na webu lze najít i přesné návody, jak agrosymboly vytvořit.

Podle Plíškové kruhy a obrazce na planetě vznikají od pradávna, souvisí s vesmírným tvořením a energetickým systémem planet. Obrazce u Radějova ale zatím žádný odborník neprozkoumal.

Existují i technická vysvětlení. Jedno počítá s působením lokálních menších vzdušných vírů, které jsou analogy tornád a v místě svého působení způsobí polehnutí vegetace ve tvaru kruhu.

Další teorie vše vysvětluje pomocí statické elektřiny. Ta vzniká při větru vzájemným třením obilí o sebe. Za suchého počasí se tento náboj nevybije, ale ukládá se jako v kondenzátoru. Po dosažení takzvané mezní kapacity se vybije v jednom energetickém impulsu, který způsobí polehnutí vegetace.