„Seděla jsem u oběda a najednou se mi udělalo hodně zle. Skončila jsem na toaletě a prakticky jsem z ní nevyšla tři dny,“ popisuje problémy několika posledních dnů Romana Havlásková z Uherského Hradiště, která jako řada stejně postižených osob mluví o třídenní střevní chřipce.

Krajští hygienici o výskytu těchto nemocí ví a četnost případů evidují. Redakci Slováckého deníku ale přesnější čísla neposkytli s odůvodněním, že by nebyla vypovídající.

„Z důvodu samoléčby pacientů nevypovídají námi registrovaná čísla o skutečném počtu nemocných. V kolektivech, kde se onemocnění vyskytne, a když se o něm dozvíme, nařizujeme protiepidemická opatření,“ vysvětlila epidemioložka Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Hana Tkadlecová.

Vrchol výskytu střevních chřipek je podle Tkadlecové v období od ledna do března. Onemocnění se u někoho projeví jen zvracením, jiný pacient trpí pouze průjmem a někdo má oba příznaky najednou.

close zoom_in „Doba trvání je od jednoho do tří dnů. První den je člověku většinou tak zle, že se k lékaři nevypraví, a další dny dojde k dramatickému zlepšení. Naprostá většina lidí s těmito potížemi lékaře nevyhledá a lékaři pak toto onemocnění nemohou hygienické službě nahlásit,“ vysvětlila Tkadlecová.

Odborníci upozorňují na fakt, že ani přes zlepšení stavu pacienta není zdánlivé vyléčení zcela bezpečné pro okolí. „Člověk virus vylučuje ve stolici i v době, kdy již žádné potíže nemá. Jedná se zhruba o deset dnů od začátku nemoci. Pokud pacient nedodržuje základní zásady osobní hygieny, šíří onemocnění dál,“ doplnila Tkadlecová.

Stovky pacientů se střevními potížemi evidují i lékaři v Uherskohradišťské nemocnici. „Naše ambulance vyšetří pětadvacet až třicet těchto pacientů denně. Většina je léčena ambulantně, některé je nezbytné hospitalizovat. V průměru je u nás hospitalizováno patnáct pacientů s těmito potížemi,“ informoval mluvčí hradišťské nemocnice Jan Hrdý.

„Jako původce onemocnění jsme identifikovali noroviry, nejedná se proto o sezonní zimní průjmy, které způsobuje jiná skupina virů – rotaviry,“ upřesnila lékařka infekčního oddělení hradišťské nemocnice Lenka Turková.