Majitel pekařství ve Veverské Bítýšce na Brněnsku Jiří Balabán uvedl, že válka na Ukrajině se jeho podniku týká velmi výrazně. Potvrdil, že kvůli ní značně zdražuje cena mouky. „Burza reaguje již nyní na možné problémy s nedostatkem pšenice, protože Ukrajina vyváží na Blízký východ a do Afriky. Pokud nebude mít co vyvážet, poptávka bude směřovat do Evropy, která ale nevyprodukuje takové množství, aby to poptávku pokrylo,“ komentoval situaci Balabán.

Dalším zásahem jsou pak rostoucí ceny energií a pohonných hmot, bez nichž se výroba a rozvoz neobejde. „Naše auta nevozí obrovské objemy zboží ve vysokých hodnotách, ale najezdí spoustu kilometrů i k malým zákazníkům. I tyto náklady se musí promítnout do ceny. Předpokládám zvýšení o dvacet až pětadvacet procent,“ shrnul Balabán.

Vnější pohled na bytový dům nazvaný Rezidence Hvězdová.
Oceněná Rezidence Hvězdová je hotová: barvou připomíná sopečnou lávu, podívejte

Následky dopadnou do peněženek koncových zákazníků. Vyrovnat se s tím musí například Vyškovanka Melánie Görlich. „Otázkou spíše je, kde ceny nahoru nejdou. Mám pocit, že zdražuje úplně všechno, ať už to jsou potraviny, pohonné hmoty nebo služby,“ reagovala.

ZDRAŽOVÁNÍ POTRAVIN
Rostou ceny základních surovin.
Drahá mouka podražuje pečivo, dražší mléko zase mléčné výrobky.
Fatální následky mají rostoucí ceny energií.
Masa zdraží růst cen krmiv pro zvířata.

A není zdaleka sama, kdo změny pocítí. Dvaasedmdesátiletá Julie Brzobohatá vyšší čísla na účtenkách označila za katastrofu. Dříve dokázala z penze něco i ušetřit, teď už je to podle ní nemožné. „Podražilo úplně všechno. Nejvíc ovoce, zelenina a základní potraviny. Sotva si můžu dovolit maso, drahé je pečivo a i ten nejlevnější sýr zdražil snad o čtvrtinu na dvacku za sto gramů. Já už to nějak doklepu, ale mladým vůbec nezávidím,“ stěžovala si žena.

Jak na překotný vývoj reagují supermarkety? Vedení řetězce Penny market situace zatím vyhodnocuje. „Nakolik se to promítne do konečných cen pro zákazníky, nemůžeme nyní s ohledem na nejasný vývoj na Ukrajině predikovat,“ sdělil mluvčí řetězce Tomáš Kubík.

Hlouběji do peněženky Jihomoravané sáhnou také při nákupu mléčných výrobků. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček upozornil na stoupající sumy za nejdůležitější surovinu: mléko. Náklady na jeho pořízení podle něj tvoří průměrně čtyři pětiny ceny výrobku.

S Ukrajinci přichází na jih Moravy i jejich domácí mazlíčci. Další zvířata však tolik štěstí neměla a stále zůstávají uprostřed bojů na Ukrajině.
S lidmi prchají z Ukrajiny i psi. Mohou přinést vzteklinu. Musí do karantény

„Došlo tam k nejmarkantnějšímu navýšení, meziročně asi o třináct a půl procenta. Cena mléka stoupá a stoupat ještě bude,“ je přesvědčený předseda Kopáček.

Násobná cena krmiva se odráží v nárůstu cen masných výrobků. Krize na trhu s obilovinami tak zasáhne řadu odvětví potravinářského průmyslu zároveň. Ekonom Lukáš Kovanda zmínil, že třeba na burze v Paříži výrazně zdražuje potravinářská pšenice.

„Ta je určující i pro ceny v České republice. Je jasné, že se to musí projevit odpovídajícím nárůstem cen třeba takové mouky. Pečivo tak v důsledku zdraží o nemalé desítky procent. Rohlík, kteří dnes stojí tři koruny, může brzy, ještě letos, stát pět korun,“ prohlásil ekonom Kovanda.