Tak to vypadá v těchto dnech v areálu přírodního koupaliště v Lužicích. Mladí umělci se tam totiž sjeli na třetí ročník výtvarného sympozia, které pořádá obec.

„Výtvarným sympoziem se možná trochu odlišujeme od okolních obcí. Důvodem, proč tuto akci děláme, je, že naše obec nemá charakteristický ráz z minulosti. Proto jí chceme vtisknout nějakou tvář prostřednictvím této akce,“ vysvětlil starosta Lužic Jaroslav Kreml.
Podle něj se to daří už díky organizování sympozia a také tím, že díla umělců v Lužicích zůstávají.

„Snažíme se plastiky rozmístit po zákoutích obce, aby osvěžily, zpříjemnily a zkrásněly její podobu. Lužice by výhledově mohly být ojedinělé tím, že výtvarné umění zde bude prezentované veřejně,“ nastínil Kreml.
Na letošní ročník sympozia se sjelo celkem třináct umělců z celé České republiky. Mottem se pro ně stal Permoník. Materiál, se kterým pracují absolventi středních a vysokých uměleckých škol, je opět kámen a dřevo.

„Minulý rok se s materiálem pracovalo o něco hůř, protože kámen byl moc tvrdý, ale letos do něj majzlíkem zajíždím jako do másla,“ pochvaloval si sochař z Prahy Viktor Klepeš.
Ten je na sympoziu už potřetí. „Zatím jsem se účastnil všech ročníků. Je to tady naprosto fantastické. Já osobně jsem na vrcholu blaha. Jsem rád, že tady můžu být i tento rok,“ řekl.

Díla, které sochaři vytvoří, najdou své místo buď v ulicích obce, nebo se dostanou do rukou sponzorů akce.
Sochy z kamene a dřeva by měly být hotové do prvního srpna, protože tento den se uskuteční slavnostní vernisáž, která začíná v sedm hodin večer v areálu přírodního koupaliště Cihelna.