Ulice je na svahu kopce a je po rekonstrukci, což jsou podle Blatničanů nejčastější důvody překračování rychlosti. „Denně tudy projíždí desítky kamionů, které mají vjezd zakázaný. Jelikož se obec finančně podílela na opravě silnice, měla by dbát i na její udržování. Těžká doprava ji může zničit. Tento úsek je nebezpečný," popisuje situaci v ulici její obyvatelka Zuzana Skočíková.

Ta už se na blatnickou radnici jednou obrátila s žádostí, bylo to v únoru roku 2014. Obec tehdy zakoupila papírovou figuru policisty za tři a půl tisíce korun. Místo k silnici ji ale umístila do sklepa.

Skočíková v dopise požadovala umístění bezpečnostních prvků, jako jsou zpomalovače, měřiče rychlosti, kamery nebo cedule s upozorněním.

A nebyla sama. „Rodinné domy jsou příliš blízko silnice a je jen otázkou času, než se něco stane. Auta tady jezdí stovkou, což jsme se sousedkou viděli několikrát. Je to tady velice nebezpečné, uvítal bych jakékoliv omezení rychlosti," řekl Blatničan Lubomír Matuška.

Při rekonstrukci cesty také zmizela podélná stání, což pro místní znamená problém. Mezi domy a silnicí je tak málo místa, že jim obvykle alespoň jedním kolem stojí auta na asfaltu. V některých místech parkují přímo na silnici. To je tam ale zakázané.

Blatnická starostka Lenka Fojtíková se podle svých slov snaží situaci řešit. „Požadavky a připomínky obyvatel jsem přeposlala vedení Správy a údržby silnic v Hodoníně a policii ve Veselí nad Moravou," řekla starostka. Obecní úřad totiž nemůže stavět značky či omezovače na státních silnicích.

Podle dopravního inspektorátu se ale zpomalovače na průtahové silnice neinstalují. „Šířka silnice má v uvedené ulici pouze pět a půl metru a působí jako psychologická brzda," uvedl dopravní inženýr na inspektorátu v Hodoníně Jan Froněk.

Policie obdržela žádost o zvýšení kontrol v Blatnici na začátku července. Za více než měsíc a půl hlídkovala dopravní policie v obci šestkrát. „Zaevidovali jsme celkem deset přestupků. Pětkrát to bylo překročení rychlosti, jednou hlídka zjistila alkohol u řidiče, stala se zde dopravní nehoda a ještě tři další přestupky. V tomto roce hlídkovali policisté v Blatnici více než třicetkrát," upozornila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Na posledním zasedání blatničtí zastupitelé schválili koupi kamery na měření rychlosti. Chtějí také využít papírovou figurínu policisty a postavit ji ke vjezdu do obce od Veselí nad Moravou. Od čtvrtka bude v Antonínkově ulici na sloupu veřejného osvětlení přimontovaný radar s elektronickou cedulí upozorňující na rychlost projíždějících. Na řidiče, kteří překročí povolený limit, bude navíc blikat upozornění „zpomal".