Měl by tam vzniknout areál spojující chov ryb a pěstování rostlin na principu akvaponie. „Chtěli jsme lidem představit náš projekt, který je maximálně výhodný. Nabídnout tady tři sta míst je určitě dobré," sdělil předseda představenstva společnosti Taneco Jiří Kotásek.

Ratíškovičtí se ovšem obávají hluku, zápachu a zvýšené dopravy. „Vlivy na životní prostředí budou minimální. Byl jsem v továrně v Izraeli a zápach nebyl žádný. Hluk bude taky minimální," uklidnil příchozí Kotásek.

Proti projektu se ale ostře ohradil obyvatel ratíškovické místní části Baťovka Martin Mazánek. „Nesouhlasím hlavně z ekologických důvodů. Budeme zatížení kamionovou dopravou a taky si nemyslím, že je toto prostředí vhodné pro tento druh podnikání," řekl Mazánek.

Naopak Ludmila Blahová plány Taneca podporuje. „Jsem pro vznik každého nového pracovního místa. Z čeho tady budeme žít? Na Hodonínsku se místa ruší. Můžeme být rádi, že nám někdo nabídne zaměstnání," uvedla Blahová. Nové pracovní příležitosti jsou stěžejní i pro Jindřišku Bábíkovou.

Střízlivěji se k této záležitosti vyjádřil bývalý starosta Ratíškovic a poslanec Josef Uhlík. „Určitě je dobré, že jsme mohli slyšet argumenty obou stran. Jelikož je tento projekt v Evropě první, visí nad ním velký otazník. Tři sta míst je však velkým lákadlem," řekl Uhlík.

Letos začne Taneco stavět první továrnu ve slezském Krnově. Dalším podnikem, kde se bude rybí trus využívat na léčiva a zúrodnění půdy, má být právě ten ratíškovický. Investor počítá s miliardovými náklady.

S myšlenkou na postavení továren na principu akvaponického systému přišel nynější senátor, prezidentův poradce pro zemědělství a bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba.