„Naše republika bude letos oslavovat sto let a také na této výstavě mohou ti, kteří ji navštíví, obdivovat karty, s kterými si hráli nejen naše babičky a dědečkové, ale také jejich otcové a matky,“ upozornil kurátor expozice Tomáš Gronský.

U známé karetní hry Černý Petr mohou příchozí obdivovat množství jejich podob. „Tato hra původně určená pro celou rodinu se stala dnes prakticky dětskou záležitostí. K vidění jsou zde i méně známé karetní hry, které se hrály za první republiky jako například Antoušek, Vosy, Včela, Čmeláci, Broučci, Football, Hockey, Pětiboj nebo Derby. Jejich kořeny sahají do Rakousko-Uherska,“ přiblížil etnograf Gronský.

Zajímavá je také tematicky široká kolekce karetní hry Kvarteta a pexesa. „Za zmínku stojí také více než sto let staré stavebnice Richter, které se od roku 1875 vyráběly s barevnými kamennými kostkami a řešily tak nestabilitu dřevěnných stavebnic,“ dodal Gronský. Doplnil, že ti, kteří si najdou čas a uvedenou výstavu navštíví, určitě nebudou litovat a možná si odnesou také dárek v podobě pexesa Černého Petra, které bylo při toto příležitosti vydáno.