Jak přiblížila v pondělí v poledne koordinátorka Corrency systému Barbora Vaculíková, od rána se uskutečnily už desítky transakcí. Pomocí občanského průkazu nebo kódu v SMS tak mohou místní využívat padesátiprocentní slevy u čtyřiceti kyjovských obchodníků. „Naší prioritou je projekt odstartovat a začít co nejdříve pomáhat i v dalších městech. Jen co to bude možné, budeme rádi, když se v Kyjově zapojí i obchodníci a poskytovatelé služeb, kteří zatím podnikat nemohou,“ uvedl autor myšlenky a spolutvůrce Corrency systému Pepe Rafaj.

Pozitivní reakce už před spuštěním systému dostal z Francie, Singapuru či Filipín. „Jako první nás čeká ověření funkčnosti a efektivity systému v Kyjově, za což vděčíme jeho starostovi Františku Luklovi, který do nás vložil důvěru a šel s námi do toho,“ sdělil Rafaj.

Jak Corrency funguje

| Video: Youtube

Plánovaný start třicetidenního pilotního projektu se kvůli uzamčení české ekonomicky posunul o čtyři měsíce. V Kyjově se do něj zapojuje čtyřicet obchodníků, mezi nimi jsou prodejny pečiva, potravin, lékárny, několik kaváren, restaurací, papírnictví, opravny aut či autoškol. Do systému se přihlásila zhruba tisícovka obyvatel Kyjova. Mohou ještě další.

Kapacita je díky daru společnosti I, Foundation v hodnotě 800 tisíc korun, dva tisíce kupujících starších osmnácti let. Ti po zaevidování získají příspěvek ve výši 400 correntů, kterými mohou platit u registrovaných obchodníků s provozovnou v Kyjově.

Correnty v hodnotě čtyři sta korun pak mohou zaplatit polovinu ceny nákupu. „O correntovou podporu se u nás mohou přihlásit všichni občané. Věřím, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit podnikání nejen v Kyjově a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ uvedl František Lukl, starosta Kyjova a předseda republikového Svazu měst a obcí. Další zájemci se totiž mohou přihlásit nejen přes internet, ale také na podatelně radnice či místním infocentru.