Nervozita a čekání na úřadě. Tím si v těchto dnech prochází mnoho profesionálních řidičů. Nechali totiž na poslední chvíli výměnu svého osvědčení o profesní způsobilosti. Počet žádostí den ode dne roste, proto museli úředníci přidat hodiny pro veřejnost.

„Nárůst počtu žádajících řidičů evidujeme už asi dva měsíce. Proto jsme udělali ze čtvrtka další úřední den,“ informoval vedoucí veselského odboru vnitřní správy Antonín Korta. Pracovnice ve Veselí nad Moravou také budou chodit do práce v sobotu. V tento den sice řidiče nepřijmou, ale budou vyřizovat další administrativu.

Podobně reagoval i Kyjov. I tam se neúřední čtvrtek stal úředním. „V případě potřeby jsme připravení posunovat úřední čas dále do večerních hodin, nebo přidat soboty. To jsme si vyzkoušeli už vloni při vyřizování klasických řidičských průkazů,“ uvedl tajemník kyjovské radnice Milan Jagoš. Ten poukázal také na možnost využití internetu v Kyjově.

Na stránkách města v sekci elektronického objednávání je žadatelům k dispozici monitoring dopravní agendy. Tam si blíže bydlící lidé mohou hlídat délku fronty a vyrazit na úřad v nejvhodnější okamžik. Takovou službu nabízí i Hodonín. V sekci úřad on-line je k nahlédnutí aktuální stav front na přepážkách.

Hodonín zatím jako jediný nepřistoupil k rozšíření úředních hodin. „Samozřejmě, pokud to bude potřeba, tak k tomu přistoupíme,“ řekla mluvčí radnice Petra Kotásková. I tam ale úředníci zaznamenali nárůst žádostí. V posledních týdnech stoupl z přibližně stovky denně na téměř tři sta za den. V tomto čísle jsou ovšem zahrnuti i řidiči, kteří nevyřizují nové osvědčení o profesní způsobilosti.

Novela o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel platí od 1.dubna 2008. Řidiči-profesionálové, kteří k tomuto dni měli platné osvědčení o profesní způsobilosti, musí podle ní nejpozději do 30.9. zažádat o nový průkaz.