„Stavbu chceme zahájit ještě v březnu. Město nám pro letošek uvolnilo částku půl milionu korun, což je necelá třetina z celkové částky. Letos bychom chtěli postavit základy, udělat všechny schránky a upravit i střešní část kolumbária. V první části chceme navíc dokončit první část schránek, které budou vyrobené z kombinace černé a světlejší žuly,“ vysvětlil plány ředitel Služeb města Veselí Pavel Bouda. V příštím roce chtějí Služby pokračovat s dovybavením schránek žulou, a pokud to bude možné, celé kolumbárium dokončit. Součástí projektu je i pergola a nová dlažba. Vše ale záleží ještě na penězích.

O tom, jak má kolumbárium vypadat se nyní místní dozvědí právě na veselském hřbitově. Projekt je vyvěšený ve vitríně u jeho vstupu. Ne všem se ale líbí. „Pro nás starší je to nezvyklé. Neřekla bych sice, že je to nedůstojné, ale když jsem si obrázek prohlídla, připadalo mi to spíše jako klece. Navíc je zde už vsypová loučka, člověk ale neví, kde vlastně popel je. Máme tady hrob a přiznám se, že jsem jejich zastáncem. Je ale pravdou, že jich je na hřbitově poměrně dost volných,“ zamyslela se Veselanka Marie Járová.

Důvod, proč se Veselí ke stavbě rozhodlo, je přitom hned několik. Tím prvním je právě údržba hrobů. Podle Boudy na ni nemají především mladí lidé čas. Pohřbívání do urnových hrobů je navíc poslední roky jakýmsi trendem. „Je to logické vyústění nové doby, kdy kvůli lidé kvůli zaměstnání často přesídlují s celou rodinou mimo rodné město. Údržba klasického hrobu pak pro pozůstalé bývá velmi složitá,“ dočtou se lidé ve vysvětlivkách ve vitríně hřbitova. S tímto názorem souhlasí i obřadnice hodonínského hřbitova Jitka Smetková. „Když si lidé dají na hřbitov urnu, dají k ní maximálně nějakou malou kytičku nebo něco do vázy, případně věneček. Nemusí se o to starat. Kolem hrobu ale musí chodit, zametat ho a uklízet,“ uvedla.

Dalším důvodem je fakt, že v příštích dvou až třech letech bude prostor urnových hrobů, které nyní na veselském hřbitově jsou, naplněný. Kolumbárium má přitom zabezpečit 144 urnových schránek o kapacitě šest uren. Dále pak sto dvacet kusů schránek, které pojmou tři až čtyři urny.

Jak Bouda dále uvedl, na veselském hřbitově ubývá také místo pro klasické hroby. „Nyní máme místo pouze na jeden a půl řady. Snažíme se ale využít volných míst, které nájemci opustili,“ sdělil.

Zájemci o schránky se mohou hlásit a sjednávat smlouvy už od prvního února. Urnový hrob přitom vyjde levněji, než ten klasický. U něj zaplatí nájemce 7 200 korun a dále ještě vlastní hrob. Cena tak může narůst až na několik desítek tisíc korun. U větší urnové schránky, do které lze umístit až šest uren je cena stejná, tedy 7 200 korun. Nájemce už ale kromě přibližně sto padesáti korun ročně za nájem nemusí platit nic navíc. „Součástí ceny je i čelní deska, která zůstane nájemci,“ uzavřel Bouda.