Minutou ticha uctí o víkendu jejich památku také lidé na Hodonínsku. Přestože vláda na sobotu a neděli vyhlásila dny smutku, organizátoři kulturních či sportovních akcí je rušit nemusí. Většina však upravila program.

„Loajálně vyjádříme minutou ticha soustrast polskému lidu při zahájení našeho výročního pořadu. Vzhledem k tomu, že program je mašinérie s devadesáti účinkujícími a že počítáme s až osmi sty diváky, tak je to akce, kterou nelze přeložit či nějak měnit,“ uvedl Vítězslav Hořák, umělecký vedoucí folklorního souboru lidových písní a tanců Žerotín Strážnice, který oslaví 40. výročí založení.

Minutu ticha zakomponují do programu také ve Svatobořicích–Mistříně, kde si připomínají 65. výročí osvobození obce, nebo také v hodonínské zoo při oslavách Dne Země. Solidaritu s Poláky vyjádří všechny radnice vyvěšením vlajek na půl žerdi.

V Lužicích už využili úterních oslav 65. výročí osvobození obce. „Lidské tragédie se mohou stát i v dnešní době, proto pořádaný koncert patřil nejen obětem války, ale také lidem, kteří zahynuli v polském letadle, a Polákům,“ řekla místostarostka Lužic Jana Ambrožová.

V sobotu a v neděli na šedesát sekund utichnou i fotbalové stadiony. Rozhodlo o tom vedení okresního fotbalového svazu. „Rozhodčí jsme informovali. Týká se to duelů od mládežníků až po muže,“ sdělil předseda svazu Petr Kotásek.

JANA RYBOVÁ
LUKÁŠ IVÁNEK