O svátečním odpoledni odstartuje už dvanáctý ročník této vyhlášené akce. Ta má za sebou už dva zápisy mezi české rekordy. Pořadatel Antonín Vrba upozornil, že poslední je z Blatničky. „V české knize rekordů máme zapsaných 267 vzorků,“ pochlubil se.

Poslední rekordní ročník navštívil před pěti lety i tehdejší finalista prezidentský voleb Jiří Drahoš. „Moravské zelí mi velice chutná,“ svěřil se tehdy akademik pocházející ze Slezska.

Oční oddělení Nemocnice Kyjov jako jedno z prvních pracovišť v Evropě nověoperuje pomocí nejmodernějšího 3D digitálního robotického zobrazovacíhosystému.
Nemocnice v Kyjově používá špičkový mikroskop: podívejte se, jak probíhá operace

Tentokrát ale hlavní organizátor útok na výrazný počin příliš neočekává. „Bude těžké tehdejší počet vzorků překonat, domácí zeláky se totiž už lidem začínají hodně vyprazdňovat. Asi letošní zimu potřebovali hodně vitamínů, takže jako prevenci často jedli kysané zelí,“ vysvětlil Vrba, který sbírá vzorky z celého Slovácka. Lákavé je podle ale něj to, že každý soutěžící má vlastní recept.

Letošní ochutnávka je navíc vyšperkovaná o koštování horňácký pálenek. „O hudební doprovod se postará Horňácká cimbálová muzika Kubíci s primášem Petrem Kubíkem,“ zve pořadatel na akci, které začíná v neděli dvě hodiny po poledni.