Podle něj má firma více zakázek, než v současné době stíhá uspokojovat. „Nemáme proto pevně stanovený termín pro výběrové řízení. Lidé si k nám mohou dávat žádosti průběžně, budeme totiž nabírat postupně," vysvětlil Rumkas.

Dalších třicet pracovních míst nabídne i nová hala na zpracování hliníkových a ocelových desek, která roste nedaleko železničního přejezdu u Sudoměřic. „Pokud půjde všechno podle plánu, měla by hala stát přibližně koncem letošního srpna," informoval prokurista švýcarské společnosti Haba Štefan Kosír.

Zároveň uvedl, že by podnik měl rozjet výrobu ještě letos na podzim. „Spuštění provozu zatím plánujeme přibližně na září až říjen," upřesnil Kosír s tím, že po naplnění prvních třiceti pozic plánuje firma i další fáze náboru.

Nabídku nového uplatnění a výdělku přivítali i někteří místní. „Výstavba nové haly je určitě přínosem, nezaměstnanost totiž zapříčinila odchod mladých ze Sudoměřic. Především kvůli snadnějšímu získání práce jdou do větších měst. Myslím, že by se teď mohli mladí nalákat zpátky do Sudoměřic," domnívá se studentka Tereza Možnarová.

nabídka práceprosinec 2014 hodonínský ÚP evidoval 11 397 nezaměstnaných:
6 234 mužů
5 163 žen
ve stejném měsíci evidoval 512 nových pracovních nabídek
na jedno nabízené pracovní místo připadlo 22,3 žadatelů
v kraji je Hodonín druhým nejvíce postiženým okresem nezaměstnaností
firmy, které budou přijímat několik desítek pracovníků:
Stival Autom. (sídlo Veselí)
Haba (sídlo Sudoměřice)
zdroj: ÚP Hodonín

Nově vzniklá pracovní místa však nezaručí výrazný pokles celkové nezaměstnanosti. Podle prosincové statistiky úřadu práce se totiž Hodonínsko řadí počtem lidí bez zaměstnání v Jihomoravském kraji na špičku. „V posledním měsíci loňského roku připadlo na jedno nabízené místo přibližně dvaadvacet nezaměstnaných," uvedl Radek Hořák, ředitel hodonínského Úřadu práce. Ten evidoval přes jedenáct tisíc žadatelů o práci.

Podle Hořáka existují však i pozice, na které shánějí firmy zaměstnance téměř stabilně. „V oborech, jako jsou technici ve strojírenství, obchodní zástupci, řidiči, kuchaři a servírky, je převis poptávky víceméně trvalý. O profese ve stavebnictví a zemědělství je zájem hlavně na jaře a přes léto," informoval Hořák, podle kterého by si tak žadatelé o práci měli zvyšovat kvalifikaci především v oborech, které projevují o zaměstnance největší zájem.

Poradenství v oblasti přijímání nových pracovníků nabízí i Okresní hospodářská komora Hodonín. „Přímo kurzy neděláme. Firmám ale bezplatně rozesíláme podklady a informace o jejich výhodách a možnostech," popsal ředitel hodonínské komory Michal Švagerka, podle nějž může za vysokou míru nezaměstnanosti hlavně nesoulad nabídky a poptávky volných míst. „Často se setkávám především se strojírenskými firmami, které musí odmítat zakázky, protože jim chybí kvalifikovaná pracovní síla," dodal Švagerka.