„Stavební firma jej má předat do konce listopadu tohoto roku,“ informoval ve čtvrtek Ivo Cencinger, mluvčí Zoo Hodonín, pod kterou útulek spadá.

Ročně se do péče chovatelů dostávalo až dvě stě psů z Hodonína a okolí. Po dokončení výstavby mají získat azyl v nových boxech, k dispozici budou mít i venkovní prostor.

„Vzniknout mají na stejném místě dvě jednopodlažní budovy, jedna správní a druhá provozní s třicítkou boxů různých velikostí. Součástí útulku budou i venkovní výběhy, sadové úpravy, protihluková stěna a příjezdová cesta,“ popsal mluvčí zoo.

Kdo to zaplatí?

Cena nového areálu je 36 milionů korun. Radnice ji chce z větší části zaplatit díky dotaci, využít hodlá také miliony od pojišťovny a od dárců.

Ačkoliv tornádo zpustošilo část Hodonína už v červnu 2021, obnova se uskuteční až letos. Hotovo tak bude více než tři roky poté. 

„S ohledem na všechny procesy, jednání s pojišťovnou, analýzu stávajícího stavu, vypracování projektové dokumentace, zajištění peněz a výběrové řízení na zhotovitele stavby jde o přiměřený termín jako u podobných staveb poničených tornádem. Roli tady hraje i fakt, že nejde o rekonstrukci, ale o úplné zbourání a vybudování zcela nové stavby,“ vysvětlova ředitel ředitel hodonínské zoologické zahrady Martin Krug.

Z vajíčka se malý gekon vylíhl 17. ledna 2024.
Zoo Hodonín hlásí první letošní mládě. Je to gekon obrovský. Měří pár centimetrů

Od roku 2021 je díky Nadačnímu fondu Pes v nouzi v zázemí zoo zřízených pět záchytných kotců pro potřeby městské policie.

„Loni jsme přijali do péče šestačtyřicet chlupáčů, tři jsme nalezli uvázané přímo u zoo, narodilo se nám sedm štěňat a zbývajících šestatřicet se potulovalo po Hodoníně. Většina odchycených psů se vrátila ke svým majitelům, jedenácti pejskům jsme po uplynutí karanténní lhůty našli nové domovy,“ komentovala poslední rok ošetřovatelka Adéla Křížová.

  • Podívejte se, jak má nový útulek vypadat