Tradice, která má kořeny už ve středověku, vychází z horenského práva, prvního vinařského zákona. Zarážání hory značí, že ve vinohradě skončily všechny práce a je třeba nechat hrozny až do vinobraní dozrát. Všichni tak mají vstup do vinohradů přísně zakázaný. Výjimkou jsou hotaři, tedy strážci vinic a těhotné ženy. „Mají dovoleno se plody osvěžit, pokud dodrží určitá pravidla. U vchodu musí zavolat na obě strany. Když jim nikdo neodpoví, mohou vstoupit a utrnout si nanejvýš dva střapce. Po otrhání kuliček by měli zbytky na místě zahrabat," přiblížil strážnický tajemník Jaroslav Gazda.

Zákazu vstupu mezi keře révy vinné vždycky předchází slavnostní obřad. Na ozdobeném vozu taženém koňmi přijedou obecní úředníci a hotaři, kteří všechny přítomné seznámí s nastolenými pravidly. „Čte se hotařské právo, ve kterém je napsané, že od tohoto okamžiku se nesmí do vinohradů svévolně chodit a brát úroda. Hotaři skládají slib a seznamují přítomné s tresty za porušení zákonů. Mezi ně patřila například ztráta ruky nebo nohy," vysvětlil tajemník.

Zarážání hory je ve Strážnici komornější akcí než populární vinobraní. Několik staletí trvající tradici si i tak nenechá ujít řada místních či turistů. „Když je pěkné počasí, u Hotařské búdy, kde slavnost pořádáme, se pravidelně schází asi šest set lidí. Představení obyčeje v kostýmech je pro ně lákadlem. Jedná se o specifický zvyk, který doplňuje krásná atmosféra a posvátný klid vinohradů," vypověděl Gazda.

Rituál doprovází vztyčení hory, tedy opentleného kříže dozdobeného květy. Ten je třeba předem posvětit v kostele. Obřad dříve vinaři doprovázeli modlitbami, ve kterých prosili patrony o ochranu úrody. Dnes je akce spojená především se zábavou.

Ve Strážnici si pro příchozí na tuto sobotu připravili košt vína či vystoupení folklorních souborů. „Od tří hodin odpoledne bude u Hotařské búdy v nabídce kolem sedmdesáti vín od Strážničanů a samozřejmě i občerstvení," informovala jedna z organizátorek, Jana Dobčáková. Návštěvníci se mohou těšit na dechovou hudbu Svárovanku, cimbálovou muziku nebo na strážnický soubor Danaj.

Zamykat vinohrady budou tuto sobotu i ve Vlkoši. Obnovená akce se tam letos koná už poosmé. Vedle přednesu horenského práva a dalších zvyků mohou příchozí zhlédnout kuchařskou show týmu Gorale, představení pod taktovkou divadelního spolku Matýsek, a ochutnat asi sto vzorků vína. Připravený bude možná už i burčák. „Většinou ho nachystat stíháme, zatím to ale není ještě stoprocentně jasné. Chyběl nám zatím jen dvakrát," řekl organizátor Pavel Motáň. Zarážání začíná ve Vlkoši v šest hodin v podvečer, o dvě hodiny později bude hrát dechová hudba Dolinečka.

VENDULA GREGOROVIČOVÁ