Právě délka prací a uzavírky je nejčastějším terčem kritiky. „Opravy silnice i mostu jsou nutné, ale myslím si, že budou trvat zbytečně dlouho. Lidé se na to ptají, a nadšení rozhodně nejsou. Hodně našich lidí dojíždí každý den do práce do Kyjova, do nemocnice, šroubárny, sklárny i k dalším zaměstnavatelům,“ řekl starosta Svatobořic-Mistřína Miroslav Veselý.

Očekává, že ne každý místní pojede po objízdné trase přes Milotice. „Proto jsme aspoň zpevnili polní cesty,“ podotkl starosta.

Skončí u hřbitova

Přípravné práce mají začít 9. března, a to včetně úpravy a zpevnění silnice na Milotice. „Chtěli jsme, aby opravili silnici až po kostel. Její posílení, aby odolala enormní zátěži, ale skončí už u hřbitova. Přitom největší nárůst dopravy očekáváme právě v Dubňanské ulici, kam se tak odkloní provoz až pěti tisíc aut denně,“ posteskl si milotický starosta Josef Levek.

Silnice mezi Kyjovem a Svatobořicemi se totiž zcela uzavře, a to od 16. března. První týden se tudy ještě dostanou sanitky, hasiči, policisté či linkové autobusy, které pak budou mít vlastní objízdnou trasu. Od dalšího týdne tam neprojede nikdo. Omezení bude zatím platit do konce června. Silničáři počítají ale s tím, že se uzavírka ještě protáhne. Stavební firma má totiž termín dokončení až do posledního září. „Stavba se musí udělat za úplné uzavírky. Akce zahrnuje rekonstrukci silnice v celkové délce 1,131 kilometru. Dále bude provedena demolice mostu a vybudován nový,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

Půl roku je moc, kritizují místní

Právě časovou náročnost kritizují lidé z Kyjovska na sociální síti. „To vychází zhruba 5,5 metru denně a při osmihodinové pracovní době 0,69 metru za hodinu, což je myslím úctyhodný výkon,“ glosoval předpokládané tempo prací Roman Pulhoš.

To se nelíbí ani Vlaďce Brhlové. „Jak je možné, že v Číně postaví nemocnici za čtrnáct dní a tady se opravuje kousek silnice půl roku?“ reagovala Brhlová. Jinak se na to dívá Zdeněk Neduchal. „Berte to pozitivně. Je to preventivní opatření na snížení smrtelných nehod v tomto tolik nebezpečném úseku. Půl roku se tam fakt nikdo nezabije,“ vyjádřil se Neduchal.

Opravou úseku mezi Kyjovem a Svatobořicemi a novým mostem dohromady za čtyřicet milionů korun, ale práce na krajské silnici číslo 422 letos neskončí. Ba naopak. Na konci léta mají stavební dělníci začít s rekonstrukcí osmi kilometrů silnice za zhruba sto padesát milionů korun, a to od Mistřína přes Šardice až na konec Hovoran. „Předmětem této stavby je dále přestavba průsečné křižovatky této silnice se silnicí II/380 na okružní,“ uvedla mluvčí krajské úřadu. Firma opraví i most v Šardicích a postaví nový v Hovoranech. Má udělat také dešťovou kanalizaci a přeložit inženýrské sítě. „Předpokládaná délka provádění prací je dvanáct měsíců,“ dodala Brindzáková.

Opravy u Kyjova

kde: úsek silnice II/422 mezi Svatobořicemi a Kyjovem

délka: 1,131 kilometrů

nový most: přes potok

přípravné práce: od pondělí 9. března

úplná zavírka: od 16. března zatím do 30. června (maximálně do 30. září)

objízdná trasa: přes Mistřín a Milotice

celkové náklady: 41 milionů korun (s DPH)